Příliv cizinců do západočeského regionu se rapidně projevil i ve výsledcích kontrol nelegální zaměstnanosti, v rámci kterých celníci zjišťují, zda zaměstnávání cizinců probíhá v souladu se zákonem o zaměstnanosti. Vyplývá to ze zprávy, kterou tento týden zveřejnilo Celní ředitelství Plzeň.

V roce 2008 provedly celní úřady v Plzeňském a Karlovarském kraji 298 kontrol v nejrůznějších podnicích, firmách a provozovnách. Z celkového počtu bylo 132 kontrol pozitivních. Celníci při nich zjistili celkem 489 cizinců, kteří vykonávali práci bez náležitého pracovního povolení.

Zjištěné případy nelegální zaměstnanosti předaly celní úřady příslušným úřadům práce, které mohou zaměstnavatelům cizinců ve správním řízení uložit sankci až do výše dvou milionů korun.

Celní úřady kontroly směrují na odvětví, ve kterých je zaměstnáváno nejvíce cizinců. Jedná se především o stavebnictví, zemědělství, dřevozpracující průmysl, ale stále častěji také o obchod, gastronomii a služby. Jitka Blahutová, mluvčí celního ředitelství, nevyloučila, že se kontroly budou opakovat.

Podle vedoucí oddělení trhu práce sokolovského úřadu práce Jany Žákové není přímo na Sokolovsku situace nijak dramatická. V loňském roce převzal úřad od celního ředitelství čtyři podněty a nyní zahajuje se zaměstnavateli správní řízení. Na další tři přišel sám, přičemž ve dvou případech udělil pokutu ve výši 65 tisíc korun. „Poslední případ je ve správním řízení. Tam dotyčné firmě hrozí pokuta 150 tisíc korun,“ uvedla Žáková.

Zaměstnavatelé podle odborníků takovým jednáním riskují. Pokuta by totiž mohla podnik i položit. Důvod, proč nelegálně cizince zaměstnávají, je jasný, ušetřit na pracovní síle co nejvíce.