Daň z nemovitostí poroste v řadě měst a obcí na Sokolovsku. Některé radnice začínají tvrdě pociťovat dopady ekonomické recese a právě zvýšení daně má přinést do rozpočtů miliony korun. Ke zvýšení daně z nemovitosti přistoupily města a obce hlavně proto, že jim klesají příjmy, se kterými však počítaly v rozpočtech. Očekávají navíc i další dopady. Krizi ve velkém pocítily i firmy. Radnice tak nemohou očekávat výnosy z daní jako v předešlých letech. Při sestavování rozpočtů na to však některá města nebo obce nemyslely. Rozpočty tak budou jen stěží vyrovnávat.

Že se nepodaří naplnit rozpočet, je patrné například v Kraslicích. Za první čtyři měsíce roku se nepodařilo naplnit příjmy za tři miliony. „Do konce roku se částka určitě ještě zvedne. Navíc výnos z daní bude také jistě nižší,“ řekl starosta města Zdeněk Brantl. Zatím nedokáže odhadnout, jak bude město složitou situaci řešit, protože peníze nemá. Nabízí se zvýšení daně z nemovitosti z koeficientu jedna na dva. Řada měst a obcí už daň zvýšila. V některých případech jde o zdražení o sto procent. Návrh však minulý čtvrtek na zastupitelstvu neprošel. „Kraslice by tak ročně získaly 2,6 milionu. Nesouhlasem je situace o to složitější,“ uvedl Brantl.

Poslanci se nicméně ke zvýšení této daně ještě vrátí. „Jde o nepopulární krok, protože se tahají peníze z lidí, kteří krizi také pociťují. Chci proto vědět, jak by případné peníze z daně z nemovitosti byly použity,“ řekl kraslický zastupitel Horst Dietz.

Město navíc začíná kvůli dopadům krize tvrdě šetřit. Jednotlivé odbory úřadu musí vypracovat potřebné náklady a označit ty, které mohou počkat. Na výkonu státní správy tak chce radnice uspořit kolem pěti procent.

Daň z nemovitosti roste v řadě měst a obcí na Sokolovsku. Na druhý stupeň přistoupila i Stříbrná, která také pociťuje ztrátu zhruba 200 tisíc korun. Ten, kdo platil daň například pět set korun, zaplatí nyní tisícovku.

Nižší příjmy pociťuje za pět měsíců i Sokolov. „Drželi jsme se při sestavování rozpočtu při zemi. I tak ale rozdíl činí tři miliony korun. Pro město to naštěstí neznamená nic zásadního,“ uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec. Připustil však, že tím utrpí některé akce. „Když městu zbyly nějaké peníze, použili jsme je na takzvané projekty pod čarou. Na ty se letos bohužel nedostane,“ doplnil. I Sokolov zvedl daň z nemovitosti. Do rozpočtu tak přijde navíc kolem sedmi milionů. Radnice je investuje například do odpadového hospodářství.

Lidé jsou podle očekávání proti zvýšení daní. „Jde o další tahání peněz z našich kapes v době, kdy lidé nemají peníze. Řada lidí už další utahování opasků kvůli dalším výdajům asi nezvládne,“ řekl Václav Zborný.