Studentky a studenti ze sokolovského a ašského gymnázia se společně se studenty z německých škol z Wunsiedlu a Pegnitz pokusí posunout své hranice. Dohromady budou vymýšlet neobvyklé divadelní představení, jehož tématem je mezilidská komunikace.

„Naučil jsem se tu dost nových způsobů komunikace. Mimika, pantomima, emoce. To vše je komunikace. Přihlásil jsem se sem, protože komunikaci používá každý z nás,“ píše v závěrečném hodnocení první části projektu jeden z účastníků.

„Při intenzivním divadelním tréninku jsme se nejprve zaměřili na mimoslovní sdělení, pohyb celého těla, gesta, výrazy obličeje, dýchání. Je dobré si uvědomit, že jazyk, řeč tvoří pouze malou část lidské komunikace. Teď se můžeme do tématu ponořit hlouběji,“ řekla hlavní vedoucí projektu, divadelní pedagožka Eleonora.

Připravované divadelní představení bude o konfliktech, nedorozuměních, ale zároveň také o neutuchající snaze a touze lidí domluvit se, vzájemně se chápat a rozumět si. „Čeká nás pět dní velmi intenzivní práce, během nichž přetavíme kupu nápadů a motivů do scénáře divadelního představení. A ještě ke všemu v čojč, což je směsice češtiny (Česky) a němčiny (deutsch = OJČ),“ sdělila vedoucí projektu na české straně, jazyková animátorka Lenka Hubáčková.

Třetí, závěrečná část projektu proběhne v květnu letošního roku. Zakončí ji jedno představení pro školy a veřejnost v německém Wunsiedlu a druhé v Sokolově.

Špráchkrach je jedním ze čtyř divadelních projektů, které v roce 2011 pod společným názvem Hnutí na hranici pořádá česko-německá nezisková organizace cojc gGmbH. V Karlovarském kraji se v letošním roce uskuteční dva ze čtyř projektů a další proběhnou v Plzeňském a Jihočeském kraji.
Celé Hnutí na hranici jako velký projekt se uskutečňuje díky prostředkům z fondů Evropské unie (EFRE, Cíl 3), Česko-německého fondu budoucnosti, Koordinačního centra pro česko-německou výměnu mládeže TANDEM, Kraje Horní Franky a díky dalším kooperacím s mnoha institucemi.
První část projektu se uskutečnila už 4. až 8.března na hradě Hohenberg nedaleko německého Schirndingu. Tam se celý tým sešel poprvé. Devět mladých lidí z Karlovarska a deset z Regionu Horní Franky.Věkové rozpětí je 15 až 19 let.