Požár osobního automobilu zablokoval v pondělní ranní špičce dopravu v Karlovarském kraji. Na objížďce rekonstruovaných mostů silnice I/6 se mezi Sokolovem a Tisovou tvořily několikakilometrové fronty. Nervózní řidiči čekali desítky minut.

„Ráno jsem vyrazil o něco dřív, protože jsem potřeboval být v Karlových Varech už před devátou hodinou,“ řekl Marek Landa z Chebu, rozvozce drogistického zboží. „Před Tisovou jsem měl možnost to otočit a jet jinudy, bohužel jsem to neudělal. Teď toho lituji,“ dodal. On sám se už nemůže dočkat dokončení silnice R6. „Z Chebu do Varů to bude trvat tak dvacet minut. A navíc se zbavíme objížďky. Vždyť okolo Královského Poříčí je každou chvíli nehoda. Spousta řidičů tam jezdí zbytečně rychle,“ zdůraznil. Často se podle něj stávají nehody v případech, kdy některý z řidičů odbočuje vlevo z frekventované objízdné trasy. V kolonách je těžké projet mezi kamiony.

Vyvstává tak otázka, zda složky integrovaného systému stačí dojet včas a zabránit tak větším škodám či zachránit lidské životy. „Hasiči si vždy včasný dojezd vynutí. Ještě se nestalo, že bychom nedojeli,“ tvrdí mluvčí hasičů Martin Kasal. Jak dále upřesnil, využívají při zásahu výstražných znamení a svého práva přednosti v jízdě. Ani kolony v obou jízdních pruzích jim prý nezabrání v průjezdu. „Při podobných situacích není nic neobvyklého, že jedeme v protisměru,“ dodává Kasal. Ostatní řidiči však musejí být ohleduplní a ve střehu.

Jiná situace je na obchvatu za městem a jiná je v centru. Někteří ze řidičů si dobře pamatují na první pracovní den po uzavření mostu na silnici I/6. Došlo totiž k totálnímu kolapsu na příjezdu do Sokolova od Kraslic, Svatavy, Lomnice a severozápadního obchvatu. Těsně před kruhovým objezdem na Šenvertu odstavil jeden z řidičů kvůli poruše svůj kamion. Během několika minut se vytvořila na hlavní silnici kolona vozidel dlouhá několik stovek metrů. Řidiči jedoucí směrem od Boučí se před Sokolovem otáčeli a jeli zpět. „To jsem tady ještě nezažil. Vypadá to na hodně dlouho, radši se vrátím,“ rozčiloval se tehdy jeden z řidičů jedoucí z Oloví. Policisté se v takových případech snaží ihned obsadit klíčové křižovatky a začnou s řízením provozu.
„Odstavený kamion ve městě může způsobit řidičům komplikace. V odpolední špičce se ihned tvoří kolony, ale kolegové se snaží vždy vyřešit situaci v co nejkratší době,“ řekla mluvčí sokolovských policistů Kateřina Dohnalová.

Ulevit řidičům by měl i nový most mezi Královským Poříčím a Sokolovem, jehož výstavba má být hotova do konce letošního roku. Doposud se motoristé do města dostávali podél řeky kolem vlakového nádraží. Od příštího ledna si však cestu zkrátí. Most překlene Ohři u chemických závodů. „Hlavním přínosem stavby bude odlehčení dopravy z průjezdního úseku města Sokolova a odklonění těžké nákladní dopravy a přepravy nebezpečných nákladů ze závodu Hexion mimo zastavěné území,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. (roc, pep)