Nejvíce projektů do Regionálního operačního programu Severozápad (ROP) podaly v páté výzvě obce. „Nejvíce projektů bylo podáno v rámci oblasti podpory Investice pro zlepšení fyzické infrastruktury. Největší skupinou žadatelů v této oblasti podpory jsou obce, které předložily celkem 77 projektů,“ uvedl mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Vojtěch Krump.

V Karlovarském kraji jich bylo podáno 31, v Ústeckém 46. Celkem obce požádaly o více než 1,6 miliardy korun. K rozdělení je přitom připraveno 157 milionů. „Převis projektů je opravdu velký. Na jednu stranu je to dobře, protože princip rozdělování evropských dotací stojí na tom, že jsou vybírány nejlepší projekty. Znamená to ovšem také, že řada projektů dotaci nezíská. Neúspěšní žadatelé je budou muset předložit znovu nebo pro ně hledat jiné způsoby financování,“ uvedl Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje a člen Výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.

Proces kontroly a hodnocení předložených projektů byl již zahájen. „V současné době probíhá kontrola přijatelnosti a formálních náležitostí. Následně dojde k hodnocení, v rámci kterého budou projekty obodovány nezávislými experty a hodnotiteli. Množství bodů, které obdrží, pak rozhodne o tom, zda získají dotace. Proces hodnocení projektů podaných do páté výzvy by měl skončit v červnu,“ uvedl Petr Vráblík, ředitel Úřadu Regionální rady.

Z oblasti podpory Investice pro zlepšení fyzické infrastruktury bylo dosud rozděleno přes 400 milionů korun. Úspěšným žadatelem je například obec Pernink, která s podporou Regionálního operačního programu Severozápad postaví a vybaví objekt pro kulturní a komunitní život.

O evropské peníze usilují na Sokolovsku i města, a to Sokolov, Kynšperk a Kraslice. Posuzovat se budou tři nabídky Kraslic za více než sto milionů. Peníze chce město získat na rekonstrukci náměstí 28. října. Ředitel tamní základní umělecké školy František Stůj pak doufá, že uspěje i jeho žádost na výstavbu multifunkčního sálu. Peníze shání město i na chodníky.

Kynšperk chce proměnit náměstí a ulici U Tavírny. Vzniknout tam mají nové komunikace a místa pro parkování aut.
Za evropské peníze se chce do oprav radnice pustit Sokolov. Náklady se pohybují okolo 117 milionů.

Peníze bude rozdělovat Výbor Regionální rady soudržnosti Severozápad, složený ze šestnácti zastupitelů z Ústeckého a Karlovarského kraje. Zabývat se budou třiačtyřiceti projekty. Patnáct jich je z Karlovarského kraje.

Kdo peníze z fondů nakonec získá, by mělo být jasné v květnu.