Opět po roce se na dvě hodiny otevřela pro veřejnost rodinná hrobka s ostatky členů rodu Nosticů v podzemí kapucínského kláštera v Sokolově. Radní nechali otevřít podzemí při příležitosti sobotní Hornické pouti, která se uskutečnila v centru Sokolova. Letos si mohli někteří návštěvníci prohlédnout i jednu z mumií.
„Říkám jí Upírek, podle jejích zubů,“ řekl s úsměvem Hubert Hollý, který zájemce ve třiceti až čtyřicetičlenných skupinkách po katakombách provázel.
Prostory jsou pro veřejnost otevírány zcela výjimečně. „Ostatkům vadí to mikroklima, které svou teplotou a dechem návštěvníci vytvářejí,“ vysvětloval omezení vstupu Hollý. „Proto i jednotlivé přednášky jsou velmi krátké, aby se zde vystřídalo co nejvíce lidí. Dnes jich hrobku vidělo zhruba tisíc,“ upřesnil.
Bez povšimnutí nezůstaly ani čtyři malé rakvičky s ostatky dětí. „Tam jsou opravdová miminka?“ zajímal se asi devítiletý chlapec. „V té době byla velká úmrtnost malých dětí,“ odpověděl průvodce.
Další tlačenice se vytvořila po vystoupení třetí české SuperStar Zbyňka Drdy, který zazpíval na pódiu na náměstí Budovatelů. Jeho bezpečnost museli zajistit přítomní policisté, neboť rozvášněné fanynky obsadily foyer domu kultury při následné autogramiádě.
„Snad tady tu moji Haničku neušlapou, také si běžela pro podpis,“ usmívala se s obavou jedna z maminek Hana Kreitlová ze Sokolova.
Na sokolovské Hornické pouti, která se i letos odehrávala na Starém náměstí i náměstí Budovatelů a v jeho okolí, nechyběl již tradiční staročeský jarmark, výstavy, stánky s občerstvením či nejrůznějšími suvenýry, vystoupení skupin nejrůznějších žánrů, skákací hrad pro děti či projížďka na koních.
Oslavy Dne horníků již tradičně zakončil ohňostroj.