Značné obavy ze zavedení poplatků při návštěvě lékaře či pobytu v nemocnici neskrývají například sokolovští manželé Vlasta a Václav Němcovi.
Oba říkají: „Celý život jsme poctivě pracovali a odváděli peníze státu. K lékaři jsme nechodili a kvůli práci nemoci přecházeli. Teď, když už jsme staří a léky a lékařskou péči potřebujeme, si vše nakonec musíme platit. Nejvíce se bojíme pobytu v nemocnici, abychom na ni z důchodu vůběc měli,“ říkají důchodci.
To, že se od Nového roku důchody zvyšovaly, považují spíše za výsměch. „Dostala jsem důchod 2. ledna. Mně přidali 353 korun. Na druhé straně se ale všechno zdražuje, včetně energií, nájmů či potravin. Opravdu se o nás stát špatně stará, za tu práci, co jsme pro tuto společnost vykonali,“ postěžovala si paní Vlasta.
Ta si ve snaze alespoň částečně ušetřit nechala léky předepsat dopředu.
„Vystačí mi tak do poloviny února. Pak jsem zvědavá, kolik za návštěvu lékaře, za recept a případný doplatek za medikamenty zaplatím. Už dříve nám tisíc korun nestačilo. Bojím se toho, co s námi bude. Máme se na co těšit,“ povzdechla si.
„My máme ještě štěstí, že jsme dva, a tedy máme dva příjmy. Lituji však ty, kteří jsou na všechno sami. Zrovna v sousedství bydlí paní, která je sama. Ta se mi svěřila, že se budoucnosti opravdu bojí. Již nyní počítá každou korunu. Ti, co zavedli poplatky v nemocnicích, si neuvědomují, že člověk ten nájem či energie zaplatit musí, jestli v tom bytě je, nebo není,“ doplnila.
„A co považuji za úplnou nehoráznost, je zavedení poplatků při návštěvě lékaře u malých dětí. Podle mého názoru by měli být děti a důchodci od placení osvobozeni,“ dodala důchodkyně.