Výskyt onemocnění chřipkou je v Karlovarském kraji těsně pod hranicí epidemie. Nemocnice v Karlových Varech už proto zakázala návštěvy.
„Na základě doporučení krajské hygienické stanice a vzhledem k tomu, že výskyt chřipky v karlovarském okrese dosáhl hranice epidemie, vyhlásil ředitel pro lékařskou péči Karlovarské krajské nemocnice zákaz návštěv v nemocnici v Karlových Varech od soboty 31. ledna až do odvolání,“ uvedla tisková mluvčí krajské nemocnice Zdeňka Marková. „Toto opatření zatím neplatí pro nemocnici v Sokolově a v Chebu,“ doplnila mluvčí.

Jednotlivé nemocnice jsou o aktuální situaci ohledně výskytu virových onemocnění informovány prostřednictvím hygienické stanice vždy na konci týdne. „Lékaři hygienikům podávají hlášení o stavu nemocných. Na Sokolovsku zatím počet nemocných nedosáhl hranice dvou tisíc na sto tisíc obyvatel. Proto jsme ještě k zákazu návštěv nepřistoupili,“ vysvětlila mluvčí sokolovské nemocnice Petra Soukupová. „Více budeme vědět opět na konci tohoto týdne,“ doplnila Soukupová.

S největší pravděpodobností se však zákaz návštěv nemocnicím v Sokolově a Chebu nevyhne. Hygienici totiž odhadují nárůst počtu nemocných.
„Chřipková epidemie přesáhla hranici v okrese Karlovy Vary. Na Sokolovsku a Chebsku jsou zatím počty nižší. V průměru v rámci Karlovarského kraje je výskyt onemocnění těsně pod hranicí epidemie. Dá se očekávat, že nemocných bude nadále přibývat,“ uvedla Jindřiška Benešová z krajské hygienické stanice. „Nejvíce nemocných je dětí do čtrnácti let. U dospělých není nárůst tak výrazný,“ doplnila.

Důkazem toho je například ordinace praktické lékařky pro děti a dorost v sokolovské poliklinice Jitky Majkusové. Tam musí sestřička pacientům rozdávat pořadová čísla.
„Denně ošetříme zhruba třicítku pacientů. Denně vyřizujeme i množství telefonátů. Rodičům doporučujeme, aby s dětmi raději zůstali doma a do ordinace přišli, až když se přidají komplikace,“ uvedla lékařka.

Rady lékařů:

- dostatek vitamínů a tekutin

- vyvarovat se místům, kde se vyskytuje větší počet lidí, převážně v hromadné dopravě

- nechodit k lékaři při první teplotě, raději nejprve zavolat

- s malými dětmi raději zůstávat doma