Vedení sokolovské radnice si pohrává s myšlenkou nainstalovat do sedmi svých služebních vozidel elektronické satelitní vyhledávací zařízení, takzvaný GPS lokátor. Nejde prý o sledování úředníků, ale hlavním důvodem je zjistit využitelnost vozidel. Systém také nabízí další praktické výhody.

„Vše je zatím jen v rovině úvahy. Musíme porovnat především ceny jak zařízení, tak služeb operátorů,“ řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Jak uvedla tajemnice městského úřadu Miroslava Kurcová, výhodou by byl i jednotný elektronický dispečink. Kniha jízd je internetová aplikace zobrazující pohyb vozidel online. Každá zaznamenaná událost se zobrazuje na nejmodernější mapě Evropy prakticky ihned. Ovládání knihy jízd je prý naprosto intuitivní, s nápovědou na každém tlačítku.

„Služební vozy by se díky modernímu systému vyhledávání také snáze našly například při dopravní nehodě nebo krádeži,“ dodala Kurcová. Poté, co by sokolovská radnice zjistila využití služebních automobilů, může dojít například k zredukování vozového parku či naopak. Dispečink by mohl sledovat trasu jízdy, začátek a konec jízdy, tankování, průměrnou spotřebu či rychlost. Mezi služební cesty sokolovské radnice patří například i ty, které jsou povinné ze zákona.

„Jednou za tři měsíce nám zákon ukládá navštívit děti umístěné ve výchovných zařízeních po celé republice,“ tvrdí vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Sokolově Soňa Zaschkeová. Ty mají trvalý pobyt v působnosti sokolovské sociálky, ale soudním rozhodnutím jsou umístěné v jiných městech. Je to prý časově náročné. Jako příklad uvedla cesty až na Moravu. „Kromě toho, že nám tyto návštěvy ukládá zákon, je v některých případech kontakt sociální pracovnice jediný, který dítě má a těší se na něj,“ dodala Zaschkeová.