Stále častěji se s příchodem zimy a mrazů obracejí lidé a firmy na hasiče v Karlovarském kraji s žádostí o sundání sněhových a ledových převisů ze střech. Jejich mluvčí Martin Kasal ale upozorňuje na to, že odpovědnost je na majitelích objektů. „Odklízení sněhu či ledových rampouchů ze střech není práce hasičů,“ zdůraznil Kasal.

Dlouhodobé sněžení, které v posledních dnech kraj doslova zasypalo, výrazně zvyšuje riziko sesuvu sněhu ze střech. Hasiči proto varují obyvatele kraje, aby dbali zvýšené opatrnosti při průchodu kolem domů. „Mohlo by dojít k nekontrolovatelnému pádu velkého objemu sněhu, což by mohlo způsobit zranění. Velké přívaly sněhu mohou také vést k poškození až zřícení nedostatečně dimenzovaných nebo neudržovaných střech a střešních konstrukcí,“ uvedl mluvčí s tím, že nebezpečné může být, i když do velké vrstvy sněhu na střechách začne pršet. Déšť se zachycuje ve sněhové pokrývce a tím zvyšuje její hmotnost.

„Hasiči sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu nebo se obrátili na technické služby, popřípadě představitele své obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví, popřípadě majetek občanů,“ pokračoval Kasal. „Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob, například na pěších zónách v centrech měst, na školách, školkách nebo zdravotnických zařízeních.“

Kromě převisů varují hasiči také před rizikem pádů stromů. Jen během posledních dní jich zlikvidovali desítky. Těžký sníh způsobuje vyvrácení stromů, a to nejen na komunikace, ale například i na dráty s elektrickým vedením. Je proto důležité dbát zvýšené opatrnosti na těchto místech, a pokud to není nutné, omezit v tomto období svůj pohyb na nebezpečných místech. To platí i pro lesní stezky či běžecké stopy v lesích. V neposlední řadě hasiči rovněž upozorňují motoristy, aby se na tyto předpovídané nepříznivé podmínky připravili a sledovali aktuální stav počasí v kraji.