Lidé, kteří se těšili na zbrusu nové interiéry v sokolovském domě kultury, se jich hned tak nedočkají. Projekt, který počítal s rozsáhlou a finančně nákladnou rekonstrukcí vnitřních prostor, nedostal dotace v takové výši, aby se mohla oprava uskutečnit.

Město připravilo projekt, ve kterém plánovalo opravit Hornický dům a společně s tím také investovat do úprav historického dolu Jeroným. „Město v tomto projektu zkusilo zažádat o finance na obě tyto hornické památky. Jelikož nebyly podmínky dotace v úplném počátku zcela jasné, spojili jsme obě památky do jednoho projektu,“ řekl starosta Sokolova Karel Jakobec. Jak dále vysvětlil, historický důl Jeroným je národní kulturní památkou, zatímco městský dům kultury pouze kulturní památkou.

Podmínky dotací jsou pevně dané, a proto dvě třetiny financí musí směřovat do historického dolu Jeroným. Město v projektu počítalo s rozdělením nákladů právě naopak a většinu financí chtělo investovat do kulturního domu. Opravy by vyšly na zhruba 400 milionů korun. „Město nemá ve vlastním rozpočtu finance na to, aby opravy financovalo samo,“ pokračoval Jakobec. Vlastníkem dolu je kraj, a město Sokolov mu proto nabídne, zda by nechtěl pokračovat v projektu způsobem, který by se týkal pouze dolu.

Místní občané jsou překvapeni. O opravě interiérů většinou nic netušili, ale mnozí by ji uvítali. „Zvenčí je nová fasáda, a kulturní dům tak vypadá velice pěkně. Je škoda, že se nepodařilo sehnat peníze na opravy vnitřních prostor. Prostředí tady by bylo mnohem důstojnější. Za ta léta se tu nic zásadního nezměnilo. Radním vzkazuji, ať se pokoušejí o získání dotací dál, a snad to vyjde,“ uvedla Květa Bedáková ze Sokolova.

Město, které za pomoci dotace opravilo zevnějšek této kulturní památky, chce plánovanou rekonstrukcí interiérů vrátit objektu jeho původní podobu.