„Tvrdí, že nemají žáky, a my jim chceme pomoci,“ sdělil ředitel školy Pavel Janus. Vše je zatím ve stadiu jednání a moderní školské zařízení, které vyroste do dvou let a pojme až 1 150 žáků, se tomu nebrání. Škola sleduje nově vznikající projekty v regionu, jako je například jezero Medard, a reaguje na poptávku po oborech, které budou potřeba. Ředitel dále tvrdí, že přírodní věda je základ všech oborů. Tradiční Hartenberské školnění chce proto škola letos zatraktivnit.

„Jednáme s některými vysokými školami a chceme, aby vypravily týmy svých pracovníků,“ potvrdil Janus. V okolí hradu by tak měly vyrůst improvizované laboratoře s modely a názornými ukázkami. Vše by měly umocnit dobové kostýmy přítomných. Škola se snaží o popularizaci vzdělávání. Chce zaujmout žáky. Ti jsou prý ve většině případů zvyklí ze základních škol takzvaně nic nedělat.

Moderní prostředí bude podle odborníků pro region přínosem. Potvrdil to i mluvčí Úřadu práce v Sokolově Jaroslav Januš. „Pokud škola nabídne kvalitní odborné zázemí pro stavební profese, bude to jen přínos, neboť ty mají budoucnost, i když jsou žáky opomíjeny. Na trhu práce je o ně zájem,“ řekl.