Stoleté výročí svého založení slavili skauti z Karlovarského kraje na statku Bernard v Královském Poříčí. Místo nebylo, podle hlavního organizátora akce Jana Zapfa z chodovského střediska Junáka, zvoleno náhodou. „Stejné výročí slaví i samotný statek Bernard. Proto jsem rád, že se podařilo pro oslavy získat právě toto místo,“ uvedl Zapf.
Zdeněk Sedlák, který zastupuje Karlovarský kraj v náčelnictvu Junáka a zároveň působí v habartovském středisku Dýmka, říká, že skauting i po sto letech je zaměřen na dotváření mladých lidí.
„Jedná se o komplexní výchovu. Nezaměřujeme se pouze na přírodu. Pravdou je, že dnešní děti, které žijí v panelácích, teprve na našich schůzkách vidí, jak vypadá například pilka či sekyrka. Většina nestrádá materiálně, ale rodiče na ně mají málo času. Proto jsou vděčni za každou pozornost, kterou jim věnujeme,“ doplnil Sedlák.
Setkání se mimo jiné zúčastnila i školačka Veronika Vargončíková. Ta je již čtvrtým rokem členkou sokolovského oddílu Luna. Na skautingu ji prý nejvíce přitahuje dobrodružství. „Jezdíme na výpravy do přírody a na tábory. Pravidelně se scházíme jednou týdně. V současné době ale častěji, protože nacvičujeme na skautskou akademii,“ uvedla skautka, kterou kamarádi znají pod přezdívkou Major.