Desítky tisíc korun přispívají lidé Fondu ohrožených dětí v lékárnách v Karlovarském kraji. Právě tam jsou umístěny speciální kasičky s nápisem Přispějte klokánkovi do kapsičky. Peníze, které se v kasičkách nashromáždí, pak slouží rozvoji zařízení Klokánek pro děti vyžadující okamžitou pomoc.

Do sbírky je v kraji zapojeno sedm lékáren. Na Sokolovsku to jsou lékárna U Kostela v Kraslicích a lékárna Primula v Kynšperku nad Ohří. „Ke konci roku jsme kasičku odevzdali a už netrpělivě čekáme na další. Lidé si na ni zvykli a při placení do ní vždy nějaké drobné hodí,“ řekla kraslická lékárnice Ivana Neckářová.

Fond tento týden zveřejnil výtěžek a jeho zástupci neskrývají nadšení. „V Karlovarském kraji se za druhé pololetí loňského roku podařilo vybrat přesně 34 915 korun,“ pochvalovala si předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková. Poznamenala, že v celé republice podporuje projekt, který odstartoval z iniciativy České lékárnické komory v roce 2004, přes 260 lékáren a vybralo se již přes sedm milionů korun. „Příspěvků veřejnosti do lékárenských pokladniček si nesmírně vážíme, neboť nám umožňují rozšířit kapacitu Klokánků, a tím i počty dětí, které namísto v ústavní výchově mohou žít v rodinném prostředí našich zařízení,“ říká předsedkyně s tím, že v Klokánku nacházejí útočiště děti, jejichž rodinné zázemí z nejrůznějších důvodů náhle selhalo, děti týrané, rodiči zanedbávané, které by jinak musely skončit v dětském domově.

Sbírka v lékárnách je rozdělena do etap. Nyní bude možno vhazovat peníze do konce března. Další etapa pak začne až v září. Celý výtěžek z této etapy sbírky je určený na rekonstrukci druhého Klokánku v Chomutově. Ten poskytuje pomoc ve dvou bytech s kapacitou osm míst. Další dva byty jsou ve stávajícím chomutovském Klokánku. „Kapacita je ale pro region stále nedostatečná, proto rekonstrukce bývalé mateřské školy, kde nový Klokánek sídlí, pokračuje. „A pokračuje tedy i sbírka. S ohledem na tíživou finanční situaci totiž Fond ohrožených dětí nemá jiné finanční prostředky, které by na vybudování nového Klokánku mohl použít,“ doplnila Vodičková.

Fond ohrožených dětí

Fond ohrožených dětí v současné době provozuje v České republice sedmnáct Klokánků s celkovým počtem 402 míst. Ta jsou stále obsazená. Ročně jde ale do kojeneckých a dalších ústavů stále okolo čtyř tisíc dětí. Fond ohrožených dětí by proto podle předsedkyně Marie Vodičkové rád nabídl rodinnou výchovu mnoha dalším dětem. Chybí mu ale peníze. Státní příspěvek na děti v Klokáncích a státní dotace pokrývají asi 70 % nákladů na dítě v Klokánku a činí jen 62 % částky, kterou stát hradí za děti v ústavní výchově. Průměrná doba pobytu dítěte v Klokánku je šest měsíců, přitom třetina dětí odchází do měsíce, další třetina do tří měsíců. Kolem 60 % dětí se vrací po vyřešení anebo zlepšení rodinné situace domů, přibližně 20 % dětí odchází do náhradní rodinné péče (osvojení, pěstounská péče).