Sokolov/ Kastrací koček dali sokolovští radní přednost před stavbou útulku pro tyto zvířata. Rozhodla o tom tento týden Rada města Sokolova. Navrhují zastupitelům uzavřít smlouvu s majitelem Psího hotelu ve Vítkově Davidem Hrbáčkem, který chce zařízení pro kastraci koček ve svém areálu vybudovat a tuto službu vedení města nabídl.
„Kurz pro odchyt koček mi celý zaplatil úřad práce v Sokolově. Absolvoval jsem jej na brněnské fakultě,“ uvedl Hrbáček. Podle něj budou moci tuto službu využívat i další zájemci. „Ti si ji ale budou muset samozřejmě zaplatit,“ zdůraznil majitel psího hotelu.
O vybudování útulku jednali na radnici už v minulém roce. Náklady by ale šly do statisíců korun, což se vedení města zdálo neúměrné. „Pak přišla nabídka provozovatele psího hotelu, že bude sám kočky odchytávat, zajistí jejich kastraci a po několika dnech je vrátí zpět,“ uvedl Berka.
Podle odborníků je návrat vykastrovaných koček zpět údajně účinnější cesta ke snížení jejich počtu, než jejich trvalý odchyt a umístění v útulku.
„Kočky si brání své teritorium a další kočky na ně nepustí. Ale vykastrované kočky se už nemnoží“, vysvětlil Berka.
Město bude platit ročně za tyto služby 40.000 korun a 1.500 za kastraci každé kočky nebo kocoura.
Podle Berky to ušetří i spoustu práce městské policii, která na odchyt koček není cvičená, a ten tak trvá zbytečně dlouho.
Stížnosti na přemnožení toulavých koček dostává radnice pravidelně.
V Sokolově si na ně lidé stěžují například v Poláčkově ulici, na Starém náměstí nebo na sídlišti Vítězná.
Toulavé kočky vyhledávají zejména blízkost parovodu, který zásobuje město Sokolov teplem z nedaleké elektrárny v Tisové.