Několik desítek tisíc korun, nebo titul ošklivého prasátka mohou získat obyvatelé města za svá kontejnerová stanoviště. Záleží jen na nich, jak se o ně budou starat. Po vzoru soutěže Kvetoucí okno vyhlásili radní podobnou motivační soutěž.

„Myšlenka je taková, že kromě represí musíme také lidem pomoct. To znamená, že my se pokusíme investovat nějaké peníze a vybereme deset nejlepších stání tak, aby se to lidem vyplatilo,“ řekl místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák. Znamená to, že první cena už nebudou koruny či stovky, ale desetitisíce. První cena 22 500 korun a desáté místo pětistovku. Pokud si prý někdo bude udržovat své kontejnerové místo a bude se o něj starat tak, že na něj bude každý občan hrdý, bude mít podle vedení radnice odpady skoro zadarmo. Zda je stání vzato do výpůjčky, nebo ne, na tom prý nezáleží.

„Neděláme rozdíly mezi těmi, kteří si místo vezmou do výpůjčky a starají se o něj hezky, a těmi, kteří si ho do výpůjčky nevezmou a taky se o něj starají,“ doplnil místostarosta. Zatím mají radní první dvě stanoviště, kde jsou občané, kteří se o místa chtějí starat. Od radnice dostali dokonce peníze na vybudování nějakého hezkého kontejnerového stání. Soutěž se zaměří i na nepořádné občany a dá jim zvláštní ocenění.

„Já tomu říkám ošklivé prasátko, tak uvidíme, jak se s tímhle vypořádáme. Samozřejmě budeme také kromě chválení chtít ukázat, co lidi dokážou udělat,“ dodal Dvořák. Město může postihovat takové občany, ale musí je při páchání přestupku chytit. Na anonymních sídlištích je to prý ohromný problém.

„Pokud takového občana přistihneme, jde o přestupek proti veřejnému pořádku. Na místě může strážník v blokovém řízení uložit pokutu do výše jednoho tisíce korun. Ve správním řízení až do 50 tisíc,“ řekl velitel městské policie Petr Kubis. Občané jsou nadšeni. „Máme u kontejneru bordel. Za dvacet tisíc se o to budu klidně starat sama,“ řekla jedna z obyvatelek Slavíčkovy ulice ze Sokolova.