Zhruba padesátiprocentní nárůst počtu pacientů zaznamenávají v těchto dnech praktičtí lékaři na Sokolovsku. Důvodem je podle jejich názoru zavedení poplatků při návštěvě lékaře připravené od ledna příštího roku.
„Ten zájem je v těchto dnech opravdu veliký. Každý chce stihnout vyšetření ještě do konce roku, aby se vyhnul poplatkům. My ale musíme v současné době pacienty odmítat,“ potvrzuje sokolovská oční lékařka Milada Tomanová. „To je hodně nepříjemné. Myslí si totiž, že to dělám schválně, abych si na nich po Novém roce po zavedení poplatků vydělala,“ postěžovala si lékařka. „U nás je standardní objednací lhůta dva až tři měsíce. Opravdu nechceme na nikom vydělávat,“ uvedla a doplnila, že největší zájem o vyšetření zaznamenává především u starších lidí.
Objednávání pacientů kvůli enormnímu nárůstu jejich počtu musela zavést například kožní lékařka Hana Lindovská.
„Ta situace je u nás zhruba dva měsíce zpátky. Nikdy se u nás neobjednávalo a věřím tomu, že objednávání opět zrušíme po Novém roce. Nyní už ale pacienty odmítáme,“ říká sokolovská ´kožařka´. „Lidé se také více zásobují léky,“ dodává.
Její slova potvrzuje jedna z důchodkyň z Kynšperka Jana Nováčková. „Beru léky na srdce a vysoký tlak. U svého lékaře jsem si nechala předepsat více balení, abych alespoň něco ušetřila,“ povzdechla si.
Na zavedení poplatků u lékařů reagoval i jeden z našich čtenářů–reportérů Jaroslav Kovář z Ostrova. Ten poukazuje na nové, takzvané praktické mince pro pacienty.
„Ministerstvo financí, ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví, se rozhodlo vydat novou emisi mincí. Nové třicetikoruny budou sloužit především pro placení v ordinacích lékařů. Lze jen doufat, že podobným způsobem brzy nevzniknou i další vícekoruny. Je dojemné, jak se ministerstva starají, abychom mohli platit jednou mincí,“ zamýšlí se čtenář.