Jako diskriminační hodnotí rušení poplatků za recepty v některých lékárnách lékárníci na Sokolovsku. V Karlovarském kraji se přestanou hradit od února letošního roku, ale pouze v nemocničních lékárnách zřizovaných krajem.
„My nejsme proti rušení poplatků jako takových. Chceme ale, aby se buď platily všude, nebo nikde. Jinak je to nekalá konkurence,“ říká spolumajitelka a vedoucí lékárny Panacea v Chodově Helga Kovačková. „Když uměli zákonodárci přes noc rozhodnout o zavedení poplatků, měli by stejným způsobem rozhodnout i o jejich zrušení,“ říká.

Podle Kovačkové neznamená třicetikorunový poplatek za položku na receptu zisk pro lékárnu. „Lidé si myslí, že za tři položky na receptu máme devadesátikorunový zisk, jako je to v případě lékařů. To ale není pravda a našim klientům to neustále vysvětlujeme. Třicetikorunový poplatek za položku snižuje cenu léků. Pokud jsou tedy na receptu tři položky, je to třikrát snížení ceny léků, my z toho zisk nemáme prakticky žádný a vypočítáváme marži podle složitého vzorce,“ vysvětluje systém výběru poplatků v lékárnách Kovačková.

Zklamáni jsou zase především starší lidé, kteří očekávali zrušení poplatků v lékárně v sokolovské nemocnici. „Těšila jsem se, že alespoň něco ušetřím, když budu chodit do nemocniční lékárny, a bylo mi tam řečeno, že placení poplatků za recepty platí i po prvním únoru,“ uvedla Anna Maňasková ze Sokolova. „Pro nás důchodce je i devadesátikorunová úspora dobrá,“ přitakal důchodkyni její manžel.
„My jsme soukromý subjekt, nespadáme pod Karlovarskou krajskou nemocnici, a tudíž poplatky i od února vybírat budeme,“ říká její majitel Karel Branč. „Je pravda, že se nás na to naši pacienti neustále ptají nebo kvůli tomuto tématu volají,“ doplnil.

Od února letošního roku se přestanou platit všechny regulační poplatky v nemocnicích zřizovaných krajem, tedy v Sokolově, Chebu a Karlových Varech.