Zhruba za rok se ze zatím bahnitého, zatopeného lomu Gsteinig mezi Sokolovem a Dolním Rychnovem stane lesopark s cestami, paloučky a lavičkami. Přeměnu zdevastovaného území na oázu klidu financuje stát z peněz určených na zahlazování důlní těžby. Ze státního rozpočtu by na obnovu krajiny mělo jít necelých sedm milionů korun, sokolovská radnice pak na své náklady pořídí odpadkové koše, altány či přístřešek s ohništěm.
„Bude to další kout určený pro rekreaci hned u příjezdové cesty do města,“ uvedl místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák.
V plánu je i lávka, po které budou do lesoparku přecházet lidé z přilehlého sídliště Vítězná.
Kromě bývalého lomu se podařilo v letošním roce ze stejných prostředků nechat upravit areál Bohemie.
Z prostředků na zahlazování důlní těžby je například financována cyklostezka podél Ohře.
Vznik rekreačních zón je prioritou v rámci celého regionu. V současné době například pokračuje napouštění jezera Medard v Habartově. Pětisethektarová plocha se začala vodou plnit už v červnu.
„Proces pozvolného zatápění dna jezera je možné sledovat například z vyhlídky MASák, která je nově vybudovaná u Habartova,“ uvedl Josef Janura z finančního oddělení Městského úřadu v Habartově.
Zároveň by se měl začít stavět 250 metrů dlouhý kanál z Ohře, kterým pak poteče voda z řeky přímo do jezera. To by se mělo stát až v letech 2010 až 2013. Musí se totiž počkat, až hladina na dně jezera kvůli důlní vodě a dešťům sama nastoupá, aby proud z řeky nepoškodil dno a břehy.
Dalším lákadlem pro turisty v regionu budou také lesopark a zoopark. Ty vznikají na bývalé důlní výsypce Silvestr mezi Březovou, Dolním Rychnovem a golfovým hřištěm v Sokolově.
Zde se počítá s výsadbou stromů a travnatých ploch.
Centrem přírodního zábavního parku se pak má stát obora o rozloze asi 60 hektarů s daňčí, mufloní a černou zvěří.
Na nové rekreační oblasti pracuje od předloňského roku rovněž společnost Sokolovská uhelná.