To, čemu věřil málokdo, se stává skutečností. Houpací most spojující Královské Poříčí a Těšovice, který měl kvůli havarijnímu stavu zaniknout, bude zhruba do měsíce otevřen. Včera to potvrdil královskopoříčský starosta Ivan Stefan.
Podle původních předpokladů měl začít sloužit lidem už koncem října. „Musíme se s rozpočtem vejít do dvou milionů korun. Proto se na výstavbě podílí více firem a my jejich práci koordinujeme. Tak snižujeme náklady. Proto se průběh prací o měsíc opozdí,“ vysvětlil starosta.
Podle Stefana bude i nový most lanový a houpací. „Už dnes nastoupí firma s bagrem a začne natahovat lana na konstrukci budoucího mostu,“ řekl starosta. „Znovuobnovení mostu má velký význam. Denně přes něj přešly tři stovky lidí z Královského Poříčí a Sokolova, ale i Těšovic,“ uvedl Stefan.
Na obnově mostu se finančně podílí právě Královské Poříčí společně s městem Sokolov padesáti procenty nákladů.
„Každá radnice zaplatí po milionu korun,“ dodal Stefan.
Znovuotevření těšovického houpacího mostu vítají například členové Klubu českých turistů. „Přes most totiž vedla zelená značená turistická trasa do Královského Poříčí a Lokte. Lávku jsme rovněž využívali jako jednu z tras našich pochodů Lobezský puleček a žabák, Sokolovská padesátka či při mezinárodním dnu turistiky. Jedná se o významnou spojnici pro pěší i cykloturisty,“ uvedl jeden ze členů klubu Ladislav Zoubek. „Na jaře příštího roku navíc chystáme značení nového městského okruhu a bez této spojnice by ztratil smysl,“ sdělil Zoubek.
Lanovou lávku nechala kvůli jejímu havarijnímu stavu zbourat na podzim loňského roku radnice v Těšovicích, která je jejím majitelem. Po obnově mostu volali turisté, kteří ho využívali jako trasu k cyklostezce, ale i obyvatelé právě Královského Poříčí a Sokolova.
Těšovický obecní úřad se odmítl na její obnově finančně podílet. „Naše obec s ročním rozpočtem milion korun a sto šedesáti obyvateli se nemůže podílet stejným dílem jako Sokolov a Královské Poříčí. My se na úkor lávky nebudeme zadlužovat. Navíc ji stejně potřebují nejvíc Sokolov a Královské Poříčí,“ argumentoval tehdy těšovický starosta Jiří Halberštát.