Noc ze středy na včerejšek se do statistik meteorologů zapíše jako nejchladnější za poslední tři roky. Rtuť teploměru klesla v klimatologické stanici v Šindelové na rekordních minus 26,5 stupně. „Takovou hodnotu jsem naměřil pět centimetrů nad zemí. Ve dvou metrech bylo minus 23,2 stupně,“ řekl provozovatel tamní klimatologické stanice Rudolf Kovařík. Prudké ochlazení podle jeho slov způsobilo rychlé protrhání oblačnosti. Mráz s sebou přinesl i nevídanou anomálii. „Nebyla to obyčejná fronta, protože v ní ještě mrholilo a objevovaly se kapky vody. A to se z meteorologického hlediska nedá teoreticky vysvětlit,“ poznamenal Kovařík.

I když ve městech byly teploty o něco vyšší, silnější mráz zaskočil řidiče. „Přijel jsem pozdě do práce, protože mi zamrzly dveře,“ řekl řidič Tomáš Malík.
Odborníci radí, že mráz by motoristé rozhodně podceňovat neměli. Mohli by si vážně poškodit například motor auta. „Na kvalitním fridexu by lidé rozhodně neměli šetřit. Pokud bude slabý nebo v autě nebude vůbec, mohou popraskat bloky motoru,“ řekl majitel autoservisu v Kraslicích Michal Urban. Ošetřit je podle něj nutné i zámky a mít řádně nabitý akumulátor. „Vhodné je také natřít gumy u dveří třeba silikonem, aby nezamrzaly,“ doplnil Urban.

Meteorologové předpovídají, že mrazy ještě neustanou. Nejtužší zimu pamatují lidé na Sokolovsku z roku 1976. Rtuť teploměru klesla v noci k minus dvaceti stupňům. Horší to bylo následující dny, kdy bylo až minus třicet stupňů. „To byly tehdy arktické hodnoty,“ uvedl Kovařík. I přes den totiž tehdy na 2. svátek vánoční ukazoval teploměr minus devětadvacet stupňů. „Podobnou zimu v novodobé historii Sokolovsko nepamatuje. Poslední taková tu byla ještě v roce 1929,“ doplnil meteorolog.