Do smutných statistik se zapsal Karlovarský kraj. V České republice je na třetí příčce, co se týká počtu vykázaných násilníků z domova. Čísla zveřejnili včera dopoledne pracovníci Intervenčního centra (IC), které pomáhá obětem domácího násilí z Karlovarského kraje a nově sídlí v jedné z vil v ulici J. K. Tyla v Sokolově naproti bývalému hotelu Ohře.
„Od ledna do srpna letošního roku využilo našich služeb dvě stě čtyřicet lidí. V tomto období policie vykázala celkem osmnáct osob ze společného obydlí,“ upřesnila počty vedoucí centra Kateřina Štěpánková.
V IC pracují tři lidé, kteří jsou vysoce kvalifikovaní pro tuto oblast problémů. Podle Štěpánkové se nemusejí oběti stydět obrátit se se svým problémem na tyto pracovníky. V závažnějších případech je totiž násilník nejen vykázán ze společného obydlí, ale je mu i vymezen prostor, z jaké vzdálenosti se nesmí k oběti přiblížit.
„V praxi se postupuje tak, že celou situaci řeší na místě policisté. Ti celou situaci vyhodnotí a mohou agresora vykázat na deset dní. Tuto lhůtu může soudce prodloužit až na rok. Lidé jsou poučeni, jak se v těchto případech mají chovat, a nemusejí se obávat, že by násilník zákaz porušil. S takovým případem jsme se ještě nesetkali,“ zdůraznila Štěpánková.
Podle krajské radní Elen Volavkové se sice jedná o službu novou, ale lidé se ji postupně učí využívat. „Důležitá je i spolupráce s médii. Odtud se lidé dozvědí, že právě zde jim mohou odborníci pomoci,“ řekla.
„Samozřejmě bychom si přáli, abychom podobná zařízení slavnostně zavírali, protože jejich služeb nebude potřeba,“ podotkl ředitel okresního ústavu sociálních služeb Ladislav Jakl.