„Každá žena by měla mít velkou zástěru, aby pod ni všechny problémy schovala,“ to jsou slova Vlasty Němcové, která včera oslavila se svým mužem Václavem neuvěřitelných šedesát osm let společného života.
Vychovali tři děti, mají šest vnoučat a sedm pravnoučat. Oba radí všem párům: „Manželství je o veliké trpělivosti obou stran. V dnešní době se lidé spíše honí za majetkem, a proto je tolik rozvodů.“
„My jsme nikdy hlady netrpěli, ale byli jsme na tom také finančně špatně. Hlavně za války. Všechno jsme překonali a dnes si užíváme důchodu. Máme hodné děti, které se o nás vzorně starají. My se už máme jen dobře,“ usmívali se šťastně.
Podle obou manželů není v jejich společném životě žádné horší ani lepší období. „Každá část našeho života měla něco do sebe. Nemůžu tedy říci, jestli na něco vzpomínám raději nebo ne,“ uvedla paní Vlasta. „Na co opravdu nerada vzpomínám, tak to je období války. Našeho tatínka udal jeden sedlák, když jsme bydleli ve vesnici Česká Bříza, že neodvádí povinný deputát. Tatínek ho raději rozdával lidem. Ten sedlák se pak po válce oběsil, měl strach, že si to s ním lidé vyřídí. Také tam bydlel jeden hodný mlynář a my jsme mu říkali Otec. Ten také pomáhal chudým lidem,“ vzpomíná Vlasta na válečné období, ale zdůrazňuje: „Lidé však drželi při sobě. To už se také dneska nevidí.“
Šestaosmdesátiletá Vlasta a její devětaosmdesátiletý manžel Václav si dnes nejvíc přejí hodně zdraví. „Aby nás všechno tolik nebolelo. Nejvíc nás trápí to neustálé zdražování. V našem případě zasáhne například zavedení poplatků za zdravotní péči a recepty významně do našich důchodů. My sice máme děti, které nám pomáhají. Je ale hodně lidí, kteří jsou sami. Pro ně to musí být těžké,“ uvedli.