Fond sociálních služeb chce zřídit radnice v Sokolově. Z něj chce přispívat institucím poskytujícím ve městě sociální služby, ale i občanům, kteří se ocitnou v tíživé situaci. „Fond má zpřehlednit tok peněz na sociální účely,“ uvedl místostarosta Sokolova Zdeněk Berka.
Z provedeného průzkumu navíc vyplynulo, že v Sokolově a blízkém okolí je v krajských, městských nebo soukromých zařízeních asi 200 míst. Přitom většina zařízení udává, že neuspokojených žadatelů je až jednou tolik. „Kapacita lůžek v našem zařízení je plná. Další čekají v pořadnících,“ potvrdila jedna z majitelek domu ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově Sabina Hajná.
Město na sociální služby přispívalo i v minulosti, ale peníze šly z několika odborů.
Ve fondu by mělo být 1,5 milionu korun a město by jej mělo každoročně doplňovat.
Součástí změn v sociálních věcech na sokolovské radnici byl i průzkum zájmu o sociální služby pro seniory. „Obracejí se na nás soukromí zájemci, kteří by ve městě chtěli provozovat například dům pro seniory a podobně. Zatím jsme ale neměli žádný odhad, jestli jsou takové služby potřeba,“ uvedl Berka.
Podle Berky by v případě vážného zájemce, který by podobné služby nabídl, radnice spolupracovala. „Pomohli bychom například s výběrem pozemku a prodejem za rozumnou cenu a podobně,“ doplnil Berka.