O stočtyřicet tři lůžek ubude v Karlovarské krajské nemocnici, jejíž součástí je i nemocnice v Sokolově. Tady se sníží počet lůžek o čtyřicet jedna. Redukce se týká, podle informací krajského úřadu a vedení nemocnice, především standardních lůžek. Žádné ze současných oddělení však nezanikne.
“Z auditů vyplynulo, že máme v porovnání s ostatními kraji nedostatek lůžek intenzivní péče a nadbytek lůžek standardní péče,“ řekl na tiskové konferenci tento týden hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel.
Změny v krajské nemocnici počítají i s navýšením počtu lůžek intenzivní péče v Karlových Varech, vytvořením nového oddělení chronické intenzivní péče v Sokolově, centralizací mikrobiologie do Karlových Varů nebo vznikem 20 lůžek pro neurorehabilitaci v Chebu. “ Ze současného počtu 1113 by jich mělo zbýt 970. Znamená to, že zrušíme 143 lůžek,“ doplnil Miloš Dobiáš, zdravotní ředitel Karlovarské nemocnice.
Redukce se týká v Sokolově pediatrie a gynekologicko-porodnického oddělení. Interny v Karlových Varech, Sokolově a v Chebu nebo karlovarské a sokolovské chirurgie. Hejtman podotkl, že nikde oddělení nezanikají.
„Jen na nich bude méně standardních lůžek. Například na sokolovské interně jich bude místo 64 o 16 méně. Přitom nepočítáme s výrazným snížením počtu zaměstnanců,“ řekl Pavel.
Nemocnici by podle jeho vyjádření mohlo opustit do června příštího roku z 1200 zaměstnanců asi 30 lidí. Převážně by mělo jít o nižší zdravotní personál, jako jsou sanitáři. Zdravotních sester má Karlovarská krajská nemocnice nedostatek a stejně tak se nepočítá s plánovaným odchodem lékařů.
Do konce roku by mělo být jasno, jaký objem peněz a kam by měl v příštích letech směřovat.
K investicím hodlá Karlovarský kraj jako vlastník nemocnice využít všechny dostupné možnosti od evropských fondů po dlouhodobé úvěry.
„Vlastní hospodářskou činností si nemocnice na rozvoj vydělat nemohou,“ uvedl karlovarský krajský radní Jiří Mutínský.