V Sokolově by soukromí investoři mohli do pěti let postavit čtyři sta až pět set nových bytů. Zájem stavitelů je takový, že v Sokolově jsou už vyčerpány všechny vhodné stavební pozemky.
„Nás samotné takový zájem překvapil. Když jsme před pěti nebo osmi lety začali podporovat soukromou výstavbu bytů, tak jsme nečekali takový boom,“ uvedl starosta Karel Jakobec.
V současné době staví byty v Sokolově několik soukromých firem a další se hlásí.
Na sídlišti Vítězná je už dokončeno asi šest bytových domů, dalších pět se staví a dva jsou už naprojektované.
Společnost, která už v Sokolově postavila několik domů, pak připravuje další projekt na asi dvě stě bytů. Zhruba osmdesát bytů má vyrůst v Lipové a další v Křižíkově ulici. Řadové domky mají stát na Šenvertě, pozemky pro rodinné domy by mohly vzniknout i na Jižním lomu.
„Pokud by se všechny plány zrealizovaly, znamenalo by to nové byty pro asi dvanáct až patnáct set lidí, kteří by mohli do Sokolova přijít. To by znamenalo obrat v dosavadním trendu postupného úbytku obyvatel města. Náznaky zpomalení úbytku se projevily už loni,“ uvedl Jakobec.
Podle něj se Sokolov stává zajímavým bydlištěm například i pro lidi z Karlových Varů.
„Máme všechno, co lidé k životu potřebují. Lidé rychle zjistí, že kousek od domu mohou mít sportoviště, bazén, velké a vybavené koupaliště na Michalu, golf, kino, divadlo, obchody,“ vypočítal Jakobec.
Město Sokolov skončilo s vlastní výstavbou bytů už před mnoha lety. Posledním projektem, který realizovalo město, byla rekonstrukce bývalého hotelu Ohře na byty.
Radnice naopak výhodně prodává pozemky, snaží se podporovat bytovou výstavbu tím, že prodejní ceny pozemků pro bytové domy jsou v Sokolově okolo dvou set padesáti korun za čtvereční metr.
Stavitel navíc získá až sto tisíc korun za každou dokončenou bytovou jednotku.
Na tyto účely vyplácí sokolovská radnice miliony korun ročně.