Zhruba do tří až čtyř let by se měla výrazně omezit doprava kamionů ze sokolovské chemičky centrem města. Starosta města Karel Jakobec (na malém snímku vlevo) a výkonný ředitel závodu Hexion Specialty Chemicals Sokolov Alois Zach slavnostně podepsali smlouvu o spolupráci při silničním propojení chemičky se severním obchvatem pomocí mostu přes Ohři. Na akci se firma bude podílet třiceti miliony korun a město Sokolov pak deseti. Zbytek do potřebných sto dvaceti milionů má pomoci pokrýt kraj z evropské dotace a pět milionů sousední obec Královské Poříčí.
„My jsme se zavázali, že tuto částku poskytneme na stavbu mostu zhruba v devadesátých letech. Měnil se projekt či majitelé podniku. Každý z nich se musel se stavbou seznámit a hledalo se nejlepší řešení,“ uvedl ředitel. „Proto bylo rozhodnuto o zadním napojení na obchvat,“ doplnil.
Společnost Hexion již zajistila projekt i posouzení vlivu na životní prostředí. „Silnice ze Sokolova podél řeky směrem na Královské Poříčí bude po novém napojení města na obchvat uzavřena pro automobily a využita jako cyklostezka,“ doplnil sokolovský starosta.
Chemička zároveň oznámila, že ukončuje dopravu nákladních aut přes město spojenou s odvozem kontaminované zeminy zpod zbouraných starých provozů přes čtvrť kolem ulice Karla Čapka.
„Právě zde si lidé peticí stěžovali na neúnosný hluk z dopravy,“ uvedl místostarosta města Jaromír Dvořák. Chemička na místě sanovaných provozů připravuje pozemky pro nové investory. Prostory pro podnikání ve svém areálu nabízí prostřednictvím vládní agentury Czechinvest. V areálu chemičky nyní v různých firmách pracuje 1200 lidí, chemička je podporuje nízkými nájmy.