České domácnosti třídí stále více vysloužilých spotřebičů. Vyplývá to z průzkumu, který provedla společnost Markent. To ale není všechno. I přes pozitivní výsledky nechal kolektivní systém Elektrowin umístit do více než 1 600 prodejen elektro speciální sběrné koše, kam mohou lidé nefunkční zboží odložit. Konkrétně na Sokolovsku se kontejnery objevily v jedenácti obchodech.
„V těchto prodejnách mohou občané vysloužilou elektroniku odevzdávat bez ohledu na to, že by si pořizovali novou. V ostatních obchodech je ale prodejce povinen ji odebírat systémem kus za kus. Na Sokolovsku tak vzniklo dalších jedenáct možností, jak se ekologicky a správně zbavit nepotřebných elektrospotřebičů,“ uvedla za agenturu Omne bonum Dagmar Doubravová. „Ačkoli systém zpětného odběru a recyklace funguje v Česku teprve třetím rokem, Češi už jej přijali za svůj podobně jako třídění plastů. Výsledky průzkumu totiž potvrzují statistiky sběru za první pololetí, kdy jednotlivé systémy oproti stejnému období loňského roku zaznamenaly zvýšení hmotnosti odevzdaného elektrozařízení až o desítky procent,“ poznamenala Doubravová s tím, že většina dotazovaných se například ztotožnila s výrokem: Díky zpětnému odběru spotřebičů se staré kusy nepovalují v příkopech a na skládkách. „S tímto tvrzením souhlasilo 72 procent účastníků průzkumu,“ doplnila.
„Ještě více občanů si uvědomuje, že ekologická likvidace těchto zařízení je nezbytná také kvůli obsahu nebezpečných látek. Odpovědělo tak celých 88 procent dotázaných,“ uvedl Jiří Remr ze společnosti Markent. Přesto však 42 procent respondentů přiznalo, že ještě nedávno odhodili některý z menších spotřebičů do běžné popelnice.
„Vyloučení elektrozařízení z komunálního odpadu přitom kromě životního prostředí šetří i rozpočty obcí a měst. Za tři roky fungování našeho kolektivního systému jsme vyčíslili tuto úsporu pro obecní pokladny na úctyhodných 300 milionů korun,“ vypočítal Roman Abrham ze systému Elektrowin.
Navíc se podle něj daří znovu využít až 90 procent materiálů, které vyřazená zařízení obsahují