Mezinárodní soutěž ohňostrojů v Sokolově se může pyšnit tím, že je nejnavštěvovanější akcí v roce. Nejinak tomu bylo i při letošním ročníku. O uplynulém víkendu dvoudenní program pod názvem Hurá prázdniny navštívilo několik desítek tisíc lidí a neodradilo je ani chladné a deštivé počasí.
Několikaminutové pyrotechnické show předchází mnoho hodin tvrdé přípravy.

„Zhruba tři dny makají na přípravě ohňostroje dva lidé,“ řekl jeden ze soutěžících Jakub Rozehnal. Jak upřesnil, v Sokolově soutěžil se dvěma profi týmy, zatímco on, povoláním astronom, má výrobu světelné a hudební show jako koníčka. Dnes je to práce především s počítačem. Odpadává ruční a nebezpečná dřina, kdy jeden odpaloval a druhý nabíjel. A kolik takový ohňostroj stojí? „Zhruba sto tisíc korun. A za sedm minut je to pryč,“ směje se Rozehnal.

Z letošní trojice soutěžících se divákům líbil nejvíce ohňostroj z Ruska. Druhý byl náš a pomyslný bronz si odvážejí Rakušané. „Vyzkoušeli jsme při hlasování novinku a musím konstatovat, že byla luxusní,“ tvrdí pořadatel Marek Kříž. Mezi diváky bylo totiž rozdáno šest tisíc svítících náramků, kterými ve tmě dávali najevo svou spokojenost s tou či onou světelnou show. „Vypadalo to náramně a příští rok se pokusíme zajistit ještě více náramků,“ slíbil Kříž.

Jak dodal, příští rok bude vylepšené i parkování. Letos ho prý provázely drobné nedostatky a pořadatelé se tímto dodatečně omlouvají řidičům. Čím však zájemce potěší, je sestříhané video z celé dvoudenní akce, které se natáčelo z vrtulníku. Návštěvníkům se program líbil. „Můj favorit byl Rakušák. A i když jeho ohňostroj byl podle diváků až třetí, mně se líbil nejvíce. Zvláště hudba byla pecka,“ řekl Simon, který přijel na akci z Kraslic.

Fotostranu z akce naleznete v pondělním vydání Deníku.