VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vodáci si začínají na Ohři naplno užívat novou sezonu

Karlovarský kraj – Vodáci si na Ohři začínají naplno užívat letošní vodáckou sezonu. V rozhovoru to řekla ředitelka půjčovny lodí DRONTE Hanka Červenková.

24.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Jak prozatím hodnotíte tuto sezonu?
Zatím se rozbíhá velmi zvolna. Je to, ostatně jako vždy, hodně závislé na počasí. Jakmile vysvitne sluníčko a teploty se začnou pohybovat kolem dvaceti stupňů, první vodáci neodolají a je jedno, jestli je květen nebo duben. Vloni například byl velice chladný ještě i květen a sezona se naplno rozjela až v červnu. Letos, právě díky slunečnému počasí, byli první vodáci na Ohři již v polovině dubna, kdy jsme slavnostním rituálem odemkli řeku Ohři, jako tradičně pod hradem v amfiteátru v Lokti.

Kde si u vás mohou vodáci půjčit lodě?
Lodě si u nás vodáci mohou půjčit prakticky kdekoliv na řece Ohři v úseku od Tršnice u Chebu až do Klášterce-Miřetic. Tento 110 kilometrů dlouhý úsek obsluhujeme. Máme zde stabilní výdejní a výběrní místa, stanoviště, loděnice nebo tábořiště, kde jsou plavidla (kánoe, kajaky i rafty) k dispozici bez poplatku za dopravu. Za poplatek plavidla na přání zavážíme mimo naše stanoviště na místa určená zákazníkem.

Za jakou cenu?
Například jednodenní výlet na dvoumístné kánoi včetně veškerého vybavení (pádla, barely, vesty) stojí 350 korun. Dvoudenní výlet na kánoi včetně vybavení stojí 650 korun, přičemž doprava mezi stanovišti je zdarma. K dispozici máme samozřejmě i rafty, a to čtyř i šestimístné, nafukovací kánoe, rodinné trojmístné lodě a kajaky. Samozřejmostí jsou veškeré doplňky, jako plovací vesty, neoprenové boty a oblečení, nepromokavé bundy, helmy nebo lodní vaky. Cena půjčovného se pohybuje od třiceti do padesáti korun za kus na den. Pro letošek jsme připravili oproti loňskému roku výrazné zlevnění minimálně o dvacet procent. Samozřejmostí jsou množstevní a věrnostní slevy, které se sčítají. V ceníku se projevuje i zlevnění dlouhodobých výpůjček. V zásadě platí, že čím déle plujete, tím levnější je půjčovné na jeden den.

Máte nějaké letní slevy pro vodáky nebo pro skupiny?
Kromě věrnostních a množstevních slev poskytujeme navíc výrazné slevy také pro školní výlety a plavby ve všední dny.

Jezdí vodáků více než minulý rok?
To zatím ještě nelze konstatovat, ale předpokládáme to vzhledem k výraznému zlevnění a zpřístupnění doslova každému, kdo má chuť se na Ohři svézt.

Jezdíte i vy sama na lodi?
Ano, sama jezdím na lodi, mezi má nejoblíbenější plavidla patří see kajak. Vzhledem k časové zaneprázdněnosti v sezoně pravidelně splouvám celý úsek, který obsluhujeme, na začátku sezony. Nazývám to inspekční plavbou a snažím se očima vodáka s jeho požadavky prohlédnout řeku, zjistit informační tabule a prozkoumat obslužnost kolem ní, případně zaznamenat změny, abychom mohli vodáky o stavu věcí kolem Ohře aktuálně informovat. Před plavbou od nás každý zákazník obdrží tištěného průvodce, kilometráž, kde změny aktuálně zaznamenáváme. Letos bude na Ohři určitě atrakcí nyní již splavný, dříve smrtelný, zrekonstruovaný jez v Tuhnicích.

Mají vodáci vyšší požadavky v rámci služeb?
Samozřejmě a je to dobře. S nárůstem atraktivity tohoto vodního sportu i mezi laickou veřejností vzrůstají i nároky na obslužnost. Projevuje se to tak, že se turisté nemyjí mýdlem v řece a neodbíhají na potřebu do lesíka nebo na suché WC, jak tomu bylo dříve, ale vyžadují sprchy s teplou vodou a splachovací WC. V neposlední řadě jsou kladeny stále větší nároky na parkování a hlídání aut, což dříve nebylo také v takové míře, kdy se turisté - vodáci přemísťovali po železnici. Čím dál méně se vaří v kotlíku na ohni, ale spoléhá se na rychlá občerstvení kolem řeky a v tábořištích, výjimkou nejsou ani vodáci, kteří rádi zajdou do kvalitní restaurace, pokud personál toleruje nestandardní, případně vlhké oblečení. Tolerance k vodákům kolem řeky ze strany obchodníků vzrůstá, což je logické. Minimálně, ale přece jen konfliktní jsou někdy vztahy vodáka a turisty a místních, chatařů a chalupářů, kdy vodáci produkují odpadky, které po sobě neuklízí, anebo když nerespektují noční klid po dvaadvacáté hodině. Proto jsou v tábořištích, hlavně v obydlených lokalitách, předem vodáci upozorněni na podmínky, které je nutno dodržovat a respektovat, tak aby se obě strany, vodáků a místních, vzájemně tolerovaly. Odpadky, které po neukázněných vodácích zůstávají ležet mimo tábořiště, jsou předmětem častých sporů mezi poškozenými obcemi a půjčovnami. Tento problém se snaží řešit i občanské sdružení Vodácká Ohře, které pořádá každoročně za podpory Povodí Ohře a Karlovarského kraje Čištění Ohře s pomocí dobrovolníků. (kri)

24.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Hledá se Talent města Nové Sedlo „Zlaté srdce“

Ilustrační foto

Prodavačka sebrala peněženku na paletě, zmizelo z ní 10 tisíc

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se zavřely

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku rozhodovali o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

Osobní auto začalo hořet za jízdy na dálnici. Posádka ohni unikla

Karlovarsko – Osobní automobil Renault začal v úterý odpoledne hořet na dálnici D6 u sjezdu na Nové Sedlo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení