Odtáhnout osmdesátikilovou figurínu, překonat dvoumetrovou bariéru, roztáhnout a smotat hadice, stošedesátkrát udeřit těžkou palicí a nakonec ještě vyběhnout do schodů kostelní věže. To vše v kompletním zásahovém obleku a s aktivním dýchacím přístrojem na zádech. A navíc vše během pár minut. Myslíte, že je to nemožné? O tom, že je to možné, přesvědčí všechny diváky a také sami sebe profesionální i dobrovolní hasiči 8. května v Sokolově. Sokolovský Permoník prověří, kolik toho hasiči vydrží a který z nich je opravdu ten nejtvrdší.

Závody zařazené do takzvané kategorie TFA mají simulovat skutečné situace, se kterými se hasiči potkávají při své práci. Jednotlivé disciplíny jsou extrémně náročné a bezprostředně na sebe navazují. Navíc kompletní hasičská výstroj, ve které závodníci absolvují celý průběh soutěže, váží přes dvacet kilogramů. „Je to opravdu extrém. Když ale už hasič začne, tak je to hlavně o vůli. Prostě jde a dostane se přes tu bariéru nebo doběhne až na vrchol věže,“ říká Jan Fedorko z pořádajícího SDH Sokolov.

Soutěž o nejtvrdšího hasiče v disciplínách TFA s názvem Hasičský permoník přinese nejen sportovní výkony dospělých hasičů i jejich dětských následovníků, pro diváky bude připravena i ukázka historické a současné hasičské techniky, své dovednosti předvedou děti z DDM Sokolov, mládež dobrovolných hasičů ukáže požární útok, návštěvníci akce si ale také budou moct na vlastní kůži vyzkoušet, jak se používají hasicí přístroje. To vše včetně závodů je situované na Staré náměstí a například závěrečný běh do schodů věže kostela sv. Jakuba bude živě promítán na připravené velkoplošné obrazovce.

Kořeny TFA jsou spojené s novým typem dýchacího přístroje na počátku devadesátých let minulého století. Tehdy se několik hasičů– nadšenců v Kanadě rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky, kladené na nový typ dýchací techniky, přímo v praxi. Původně mělo jít o simulaci běžné hasičské činnosti s odborným monitorováním zúčastněných. „Nebyli by to ovšem hasiči, kteří samozřejmě vzápětí z obyčejného testu udělali soutěž. Závodník v kompletním převlečníku, s dýchacím aparátem a v těžkých botách tahal hadice, běhal po schodech, mlátil kladivem a tahal figurínu do úplného vyčerpání za asistence nevěřícího obecenstva, které nechápalo, jak se může člověk dobrovolně zničit,“ popisuje začátky Vladimír Vysocký z České hasičské sportovní federace. Postupně se obliba TFA rozšířila i do Evropy či Austrálie a dnes se v těchto disciplínách pořádají nejen národní mistrovství, ale i světové hry.

K propagaci sokolovského Hasičského permoníka vznikla v dílně Jana Fedorka a Pavla Šebesty za podpory Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje jedinečná videoupoutávka. Ta se bude promítat na informační velkoplošné obrazovce na náměstí Budovatelů v Sokolově nebo je možné si ji prohlédnout na internetové adrese http://www.youtube.com/watch?v=EjZznYlE1oY.

Během konání akce bude uzavřena pro motoristy ulice Rooseveltova a Růžové náměstí, kde bude vyhrazený prostor pro hasiče.