Až padesát handicapovaných lidí by mohlo ještě do konce letošního roku získat práci v Sokolově. Umožní jim to společnost Krufin, která nabízí uplatnění zdravotně postiženým a usiluje o rozšíření prostor. „Máme ohromný zájem o práci. Naše kapacita však nestačí. My bychom rádi zaměstnali více lidí, ale nejde to. Požádali jsme proto o odkoupení sousedního pozemku o rozloze zhruba tisíc metrů čtverečních,“ uvedl majitel společnosti Julius Krupa.
Sokolovští radní na svém posledním zasedání už prodej pozemků Krufinu schválili.
„Rozhodli jsme se, že společnosti pozemky prodáme, a dokonce za výhodnou cenu. Už nyní zaměstnává desítky postižených a chce výrobu i nadále rozšiřovat,“ vysvětlil rozhodnutí radních sokolovský starosta Karel Jakobec.
Lidé se sníženou pracovní schopností vyrábějí mycí a úklidové prostředky a kompletují kancelářské pomůcky.
„Jsem tady už sedm let a jsem velmi spokojený. Zůstanu tady až do smrti,“ vtipkoval jeden ze zaměstnanců, invalidní důchodce ze Sokolova Rudolf Mašlonka.
Společnost otevřela svoji pobočku v polovině loňského roku v nově vybudované pobočce nedaleko sokolovské takzvané barevné školy. Tam se přestěhovala z pronajatých prostor v areálu Sokolovských strojíren. Díky tomu se počet pracovníků zvýšil z původních patnácti na pětadvacet. Nyní jich je zhruba padesát. „Část z nich pracuje v pronajatých prostorách nedaleko sokolovské nemocnice, v bývalé prodejně nábytku. Také tyto prostory jsou pro naše zaměstnance velmi stísněné, a navíc platíme nájem. Právě proto bychom chtěli postavit další výrobní halu, na pozemcích, které chceme od města odkoupit,“ doplnil Krupa.
Výstavba provozovny nedaleko sídliště Vítězná stála zhruba deset milionů korun. Město ji podpořilo slevou z ceny pozemku a úřad práce čtyřmilionovou dotací ze státního programu podpory zaměstnanosti. Nová výrobní hala by podle Krupy vyšla na pět až šest milionů korun. „Na stavbu nedostaneme žádnou dotaci, musíme si ji financovat sami, a tudíž si na ni vydělat,“ uvedl. Součástí provozovny je i podniková prodejna pro malo i velkoodběratele.