Se spoustou otázek a nejistotou vcházeli včera odpoledne zájemci o dálkové studium do Střední odborné školy sociálně právní Sokolov, jejíž pobočku otevřel v loňském roce Emil Ščuka. „Vůbec nevíme, kolik budeme platit školné, proto nemůžeme říci, zda budeme ochotni školné platit,“ uvedla skupinka před Hornickým domem v Sokolově.
„Byla bych ochotna školné platit, ale za podmínek, že budu mít jistotu, že školu dokončím. Sice nás nalákali na to, že bude studium zadarmo. Pouze jsme zaplatili pětisetkorunový příspěvek. Najednou po nás chtějí školné, ještě uvidím, jak se rozhodnu,“ uvedla před zahájením školy Helena Šůsová.
Podobně hovořila i další ze studentek, která si však nepřála zveřejnit své jméno.
Problém ve škole zaměřené na romštinu a romistiku nastal letos, kdy vedení školy zavedlo několikatisícové školné.
Mnoho studentů označilo tento postup za nefér jednání ze strany školy, která prý slibovala studium zadarmo, a školné platit odmítají.
Sám ředitel školy Emil Ščuka nám již minulý týden zavedení školného potvrdil a zároveň se podivoval nebývalému zájmu médií o tuto problematiku. „Jsme soukromé zařízení a také musíme platit náklady. Nechápu, proč se zavádění školného u nás všichni tolik diví,“ uvedl tehdy. Dnes se s námi o celé situaci ale odmítl bavit. „Nebudu už se k celé věci vyjadřovat. Proč nám nedáte pokoj! Nechte nás už konečně pracovat! “ odsekl. Odmítl odpovědět i na náš dotaz, kolik studentů je v letošním roce ochotno školné zaplatit, a tedy do školy nastoupí.
Situaci ve škole sledují i sokolovští radní. Škole totiž město pronajímá prostory v Hornickém domě. „Chod školy a její problémy nejsou v naší kompetenci. Radnice hlídá, zda vedení řádně platí nájemné. To je zatím v pořádku a škola si řádně své povinnosti plní,“ řekl sokolovský místostarosta Zdeněk Berka.