Žádosti o dotace z Evropské unie a státního rozpočtu v celkové hodnotě 170 milionů korun postupně schválili sokolovští zastupitelé na svém mimořádném zasedání. Jedná se o peníze na nový hudební klub v suterénu kina Alfa, na opravu budovy radnice a na modernizaci městské čističky odpadních vod. „Radnice se opraví jako jedna z posledních městských budov,“ konstatoval starosta města Karel Jakobec.
Bývalé sídlo KSČ, zkolaudované v roce 1981, již nesplňuje požadavky na energetické hospodaření. Opravy pláště budovy a střechy, včetně výměny oken, si pravděpodobně vyžádají okolo 40 milionů korun.
„Žádáme najednou z Regionálního operačního programu na dvě části. Bereme, že pokud bude málo peněz, získáme například pouze na plášť. Pokud bude více peněz, získáme na plášť i na interiéry městského úřadu,“ uvedl místostarosta Jaromír Dvořák.
Vnitřní prostory dostačující potřebám tehdejší doby jsou nyní zcela nevyhovující. Jejich úpravy by se dokonce mohly vyšplhat až k 80 milionům. Město ovšem nemá jistotu, že získá dotace na komplexní opravu. Z peněz by se měly rekonstruovat nejen kanceláře, ale především dožilé výtahy a počítačová síť.
„My jsme v minulosti brali, že vždy až naposled se bude dělat městský úřad, že to není potřeba. Takže předtím se dělaly chodníky, komunikace, sportoviště, peníze jdou do kultury a brali jsme vždy, že to počká. Ale ta doba, kdy to čekalo, je už strašně dlouhá a pomaličku už to vypadá, že sem tam vypadne okno, takže se s tím už musí začít něco dělat,“ zdůraznil Dvořák.
O nevyhovujících podmínkách ve staré části úřadu hovoří i lidé, kteří tam chodí vyřizovat své záležitosti. „Nejhorší je, když musíte delší dobu čekat. Na chodbách se nedají otevřít okna. I v některých kancelářích je těžký vzduch. Celkově to prostředí působí hrozně zastarale,“ řekl Jiří Horálek ze Sokolova.
Budova od svého vzniku žádnou větší opravou doposud neprošla. Byla pouze rekonstruována přístavba, kam se přesunuli úředníci z budovy bývalého okresního úřadu.
Sokolovští zastupitelé zahájili mimořádné zasedání minutou ticha, věnovanou památce zesnulého člena rady města Miroslava Petra, který zemřel ve středu 14. ledna ve věku 69 let.
Velkou část svých sil věnoval projektům na zvelebení Sokolova a okolí, zejména komunikací, například výstavbě kruhových objezdů, obchvatů a nového dopravního terminálu u sokolovského vlakového nádraží, který se má začít stavět v letošním roce.