Výuka ve střední škole zaměřené na romštinu a romistiku, kterou v loňském roce otevřel v Sokolově Emil Ščuka, je vážně ohrožena. Vedení školy chce od letošního roku po studentech školné, které činí deset tisíc korun. Na studium ale většina z nich nemá.

„Je to nefér jednání. Střední škola je pro sociálně slabé studenty. Vedení školy nás vloni nalákalo na pětisetkorunový roční poplatek a letos chce tolik peněz za školné. V žádném případě to platit nebudu. Zbytečně jsem ale ztratila rok studia,“ zlobí se jedna ze studentek, která si nepřála zveřejnit své jméno. Podobně hovoří i další studenti, se kterými jsme hovořili přímo v prostorách školy. Ta od září sídlí v Hornickém domě v Sokolově. „Když nás sem lákali, slibovali hory doly, a najednou chtějí takové peníze,“ říkají.

Přímo ve škole jsme zastihli pouze zástupkyni ředitele Martu Bándyovou s několika studenty. S novináři se ale bavit nechtěla. „Obracejte se na pana Ščuku,“ řekla.

Samotný ředitel postoj studentů i médií k celé situaci nechápe. „Jsme soukromé zařízení jako každé jiné. Na všech soukromých školách se platí, tak nechápu, proč je takový mediální humbuk kolem toho, že zavést školné chceme i my,“ sdělil nám ředitel. „Nechápu, proč zrovna my bychom studium měli dotovat. Také musíme platit náklady na provoz,“ uvedl s tím, že je však ochoten sociálně slabým pomoci. „Budu postupovat individuálně," slíbil.