Na místo byli ihned přivoláni hasiči kvůli podezření zamoření vody nebezpečnou látkou. Nakonec se ale nepodařilo najít žádný zdroj, který by vodu znečistil. Jednou z vyšetřovacích variant tak je, že úhyn ryb zapříčinily vysoké teploty a nízká hladina vody.

Odborníci se na místo vrátili ještě včera, aby situaci znovu prověřili. „Ryby neměly popálené žábry. Na první pohled ani nevypadaly, že by utrpěly šok,“ řekl na místě jeden z rybářů. „Dále zjišťujeme, co vedlo k hromadnému úmrtí ryb,“ sdělil krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.
Podle mluvčího hasičů Martina Kasala hasiči s policisty prošli asi kilometrový úsek říčky Svatavy proti proudu řeky a hledali možný zdroj znečištění vody.„Žádné viditelné znečištění jsme ale nenašli,“ uvedl Kasal.

Na místě se našly především malé ryby, které měly maximálně dvacet centimetrů. Některé odborníci odešlou na rozbor, který by mohl napovědět, jak uhynuly.

K místu úhynu se vydali i pracovníci sokolovské radnice z odboru životního prostředí. Znovu prošli dlouhý úsek kolem řeky a nepředpokládají, že by asi stovka ryb uhynula kvůli znečištění vody. „Přikláníme se k variantě, že někdo chtěl ryby do řeky vysadit. Bohužel si ale nejspíš vybral špatné místo, kde voda byla příliš teplá, a rybám rychle došel vzduch,“ uvedla Jaroslava Fejklová z odboru životního prostředí sokolovské radnice.

„O tom, že řeku neznečistily chemikálie, svědčí i fakt, že na řece jsme v okolí nenašli žádné další uhynulé ryby. Byly jen v této lokalitě. To naši verzi potvrzuje,“ doplnila Fejklová.