Denní studium v předloni založené Střední odborné škole sociálně právní v Sokolově skončilo. Většina žáků ji na počátku letošního školního roku opustila. Ředitel školy Emil Ščuka začal od začátku tohoto školního roku vybírat roční školné 10 tisíc korun a školu letos přejmenoval na Střední odbornou školu managementu a práva. Přesto tvrdí, že důvodem masivního odchodu studentů není již zmíněné zavedení školného.
„Denní studium skončilo kvůli špatné docházce žáků a nikoli kvůli zavedení školného,“ tvrdí ředitel. „Dálkové studium u nás pokračuje, máme první a druhý ročník,“ doplnil.
Opačný názor zazněl od jedné ze studentek. „Není pravda, že bychom nechtěli chodit do školy. Při zahájení nám bylo slíbeno, že škola bude zadarmo, a letos nám vyměřili tak vysoké školné. Nemůžu si dovolit ho platit,“ uvedla a nepřála si zveřejnit jméno.
Stejně hovoří i bývalá zástupkyně a zároveň kantorka školy Marta Bándyová. „Je to obrovský podraz. Opravdu studentům při zahájení provozu školy bylo slibováno, že je pro sociálně slabé, a proto zde bude studium zadarmo. Ščuka lže, když tvrdí, že ukončení denního studia je z důvodů špatné docházky! Studenti přestali do školy docházet právě po zavedení školného,“ oponuje tvrzení ředitele Bándyová. „Je mi toho všeho moc líto, byla jsem tak šťastná, že mají romské děti možnost studovat. A teď nemají ani potvrzení o studiu. Podle mého názoru se k maturitě nedostanou ani dálkaři. Škole nejde o studenty, ale o peníze. Dokonce chtějí první a druhý ročník spojit, přičemž studenti prvního ročníku by dělali rozdílové zkoušky,“ dodává smutně Bándyová.
Od počátku letošního školního roku se škola přestěhovala ze tříd ve 4. základní škole v Sokolově do zadní části sokolovského městského domu kultury. Podle Ščuky úplné uzavření školy právě kvůli ´dálkařům´ nehrozí.
Informace o uzavírání romské střední školy nemá oficiálně ani vedení města Sokolova. „Zatím jsem o něčem takovém informován nebyl,“ potvrdil sokolovský místostarosta Zdeněk Berka.