S akutním nedostatkem míst v domovech pro seniory se potýká sokolovská radnice. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechali radní zpracovat odborem sociálních věcí a zdravotnictví.
„Občas se na nás obrací soukromé subjekty, které by tady chtěly třeba zřídit další taková zařízení. My jsme dosud neměli úplně přesnou představu o tom, zda je po těchto službách poptávka. Proto jsme si nechali zpracovat průzkum,“ řekl sokolovský místostarosta Zdeněk Berka.
V samotném Sokolově a v obcích v jeho okolí je v současné době pět ubytovacích zařízení pro seniory. Jejich celková kapacita se pohybuje kolem dvou stovek míst, což zdaleka nestačí.
„Z toho materiálu, který byl předložen, vyplývá, že poptávka tady je. Jsou to desítky, možná dokonce stovky neuspokojených žádostí,“ dodal Berka.
Město by se proto iniciativě ze strany soukromých subjektů poskytujících sociální služby v žádném případě nebránilo.
„Pokud někdo bude ochoten takové zařízení stavět, tak mu vyjdeme maximálně vstříc. Třeba tím, že mu pozemek prodáme za výhodnou cenu,“ poznamenal Berka.
Pro vybudování ubytovacího zařízení pro seniory by se podle představitelů města hodily například volné pozemky v sokolovském Areálu klidného stáří, kde už jeden objekt s malometrážními byty pro starší lidi několik let funguje.
„Je to opravdu veliký problém. Těch lůžek je skutečně málo. Například rodiny, které nutně potřebují svého příbuzného umístit, musejí dlouho čekat, neboť čekací lhůty jsou dlouhé,“ upozornila Renata Nečová z občanského sdružení Střípky. Právě ona s dobrovolnicemi tato zařízení navštěvuje. „Měla by vznikat další zařízení, protože populace stárne,“ zdůraznila.