Až třicet hodin přesčas musí odsloužit zdravotní sestry v sokolovské nemocnici. Pokud by se tak nestalo, byl by ohrožen chod některých oddělení. Nemocnice přitom potřebuje až dvacet sester. Ty kvůli nízkým příjmům utíkají do privátního sektoru nebo také za hranice. Nemocnici navíc trápí i nedostatek lékařů.

Absence sester bude znát i v době zářijové dovolené na interně. Sestry ze Sokolova budou zaskakovat za kolegyně v Karlových Varech a Chebu. Důvodem je také nedostatek personálu.

Zdravotní sestry poukazují na nízké platy. Čekají na to, zda dostanou přidáno. „Už aby to bylo. Máme velkou zodpovědnost, kterou nikdo nedocení,“ řekla jedna z nich.

Přidáno ale nemají dostat všechny sestry. Mluví se o všeobecných sestrách a porodních asistentkách. „Je to nespravedlivé a nerozumím tomu. Jsme zdravotní sestry jako ostatní, tak proč bychom měly být znevýhodněné oproti ostatním,“ konstatovala jedna z laborantek. Zdravotní personál také čeká na to, zda dostanou sestry peníze zpětně. „K tomu, zda zdravotní sestry obdrží navýšení platů i zpětně, se nemohu vyjádřit. Byl bych rád, ale vše záleží na tom, jak dopadne domluva s pojišťovnami,“ řekl generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Jiří Fojtík. Sestry laborantky mají smůlu.

Poptávku po lékařích a zdravotních sestrách zaznamenává i sokolovský úřad práce. „Máme zde požadavek na sedmnáct lidí z řad zdravotníků. Nejvíce chybí všeobecných sester, a to deset. Co se týče lékařů, těch shání nemocnice dvanáct,“ uvedl Jaroslav Januš, mluvčí Úřadu práce v Sokolově.

Vedení nemocnice se snaží motivovat zdravotní sestry tak, aby neodcházely do jiných sektorů, například soukromého. „Na základě kolektivního vyjednávání mají sestry jistotu čtvrtletních odměn, na které Karlovarská krajská nemocnice vyčlenila pro tento rok přibližně 20 milionů korun a Karlovarský kraj přidal 10 milionů. Další možné rezervy jsou ve zlepšování pracovního prostředí, interpersonálních vztahů, ve snaze o zvyšování loajality vůči zaměstnavateli,“ sdělila tisková mluvčí KKN Zdeňka Marková.

Některé zdravotní sestry zkusily pracovat v soukromém sektoru a tvrdí, že by neměnily. „Pracovala jsem v nemocnici v době, kdy jsem měla malé děti. Nevyhovoval mi nepřetržitý provoz. Tak jsem zkusila pracovat jako sestra mimo státní zdravotnické zařízení. A jsem spokojená. Vyšli mi vstříc a po určité době mám i velmi slušné platové podmínky, na které bych v nemocnici byla nucena odpracovat mnoho přesčasových hodin,“ uvedla Radka Borešová z Rotavy.