Celkem devět úseků v Karlovarském kraji bylo ještě ve čtvrtekdopoledne kvůli hustému sněžení zcela uzavřeno. Na Sokolovsku se jednalo o úseky z Krásna na Podstrání, Prameny nebo z Přebuzi na Rolavu. Alespoň tento úsek se silničářům podařilo už kolem poledne zprovoznit. „Pracujeme na otevření dalších úseků,“ informoval ve čtvrtek v poledne dispečer krajských silničářů Josef Bulka. Odpoledne už hlásil, že průjezdné jsou všechny silnice na Sokolovsku. Silničářům komplikovalo práci nejen husté sněžení, ale také silný vítr. Například silnici z Krásna na Podstrání zafoukal sněhem tak, že ji silničáři ani nemohli najít.

Technika tam nejdřív zprovoznila jeden jízdní pruh, ale řidiče do míst zatím nepustila. „Stejně jako na podobně postižených místech, operovaly zde frézy, pluhy a traktory,“ poznamenal Bulka. Do terénu vyjela veškerá technika. Nejhorší situace byla mezičtvrteční druhou a pátou hodinou ranní.

S odklízením sněhu nepřestali ani lidé v Přebuzi, kde se do boje se závějemi zapojil doslova každý. „Vítr už přestal foukat a méně i sněží. I tak máme jeden velký problém, už nevíme, kam sníh odhazovat. U našeho domu je například halda souběžně se střechou. Skrz hromadu sněhu jsme dokonce museli udělat tunel. A podobně to vypadá i jinde,“ řeklaVáclava Šneibergová z Přebuzi.

Město má o své obyvatele starost, a tak dohlíží na to, aby měli dostatečný přístup ke svým domovům. „Na Rolavu jsme nechali poslat frézu, aby prohrnula cestu k jednomu nemocnému pánovi, aby se k němu vůbec mohl dostat doktor,“ poznamenala Šneibergová, která na městském úřadě pracuje jako účetní.

Sněhová nadílka dělá neustále starosti i motoristům. Ti, kteří vyjížděliráno do práce, měli co dělat, aby dorazili včas. „Silnice byly zapadané sněhem a bylo vidět, že ne všichni se na nich dokázali udržet. Třeba i u Nebanic jsem viděl auto převrácené na střeše,“ řekl jeden z oslovených motoristů, který včera nad ránem projížděl Krajkovou, Habartovem, Kynšperkem a silnicí dál na Františkovy Lázně. „Celou cestu jsem si musel dávat velký pozor, abych někde nezapadl nebo nesjel ze stráně,“ dodal. I tak měla řada řidičů potíže. V navátém sněhu většinou zapadli.

Policejní mluvčí Andrea Kávová ve čtvtek ráno hlásila jen tři drobné dopravní nehody. „Situace z tohoto pohledu nebyla dramatická,“ uvedla.
Ještě ve čtvtek doporučovala Horská služba v Krušných horách, aby se lidé nevydávali na horské túry. „Tvoří se až metrové jazyky. Navíc jsou zapadané stopy. O víkenduby už mohla být situace příznivější,“ uvedl horský záchranář Miroslav Račko. (jid, mih)