Zbrusu nový pavilon za stovky milionů korun se stane dominantou Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově, která je s počtem tisíce studentů největší školou na Sokolovsku. Peníze škola získala z Evropské unie. Ta škole poslala celkem 370 milionů korun.

Budova bude stát na místě jednoho ze starých objektů. Ten bude zdemolován. Místo něj vyroste sedmipodlažní budova. Místo stávajících čtyř set žáků se jich do ní vejde až sedm set. „Jsme nesmírně rádi. Kapacita školy totiž už nestačila. Trpěli tím nejen studenti, ale i kantoři, kteří pracují ve stísněných prostorách,“ řekl ředitel školy Pavel Janus. Prostory podle jeho slov budou naprosto moderní. „Jsou za námi dva roky intenzivní práce. Teď už se díky dotaci můžeme vrhnout do samotné stavby,“ podotkl.

Stavět se začne už v říjnu. Kompletně by mělo být hotovo v polovině roku 2012. V novém pavilonu bude zajímavě řešený vstup, recepce, aula a občerstvení. Místo tam bude i pro tělocvičnu nebo knihovnu. V patrech pak bude zasedací místnost a kanceláře. „V dalších podlažích pak učebny pro všeobecné předměty nebo laboratoře. Na své si přijdou i učitelé, na které čekají nové kabinety.

Janus přiznává, že stavba unikátního pavilonu se může dotknout výuky. „Budeme se snažit, aby se tak stalo v co nejmenší míře. K pracím, které by ji narušovaly, využijeme hlavně období prázdnin,“ sdělil. Bude například nutné vystěhovat zařízení objektu, který bude srovnán se zemí. Některé dílny škola přestěhuje do předsálí sportovní haly. Přemístit bude nutné i ekonomické oddělení.

Díky novému pavilonu se rozšíří i kapacita školy na 1100 žáků. Integrovaná škola se chce zaměřit například na stavební obory. „Přesuneme je tam z Královského Poříčí. Budou tu mít důstojnější prostředí. Doufáme tak, že nalákáme více žáků,“ dodal Janus.

Nové, moderní prostředí bude podle odborníků pro Sokolovsko přínosem. Potvrdil to i mluvčí Úřadu práce v Sokolově Jaroslav Januš. „Pokud škola nabídne kvalitní odborné zázemí pro stavební profese, bude to jen přínos, neboť ty mají budoucnost, i když jsou žáky opomíjeny. Na trhu práce je o ně zájem,“ řekl.