Ta tento týden odstartovala už druhé kolo veřejného hlasování o možnost získat tuto učebnu. Projekt podle mluvčí Skupiny ČEZ pro západní Čechy Michaely Jirovcové umožní školám vybudovat moderně vybavené učebny pro přírodovědné a technické předměty. „O tom, která z více než 800 přihlášených škol z celé ČR získá jeden ze sedmi příspěvků, rozhoduje veřejnost. Hlasování probíhá do 15. října na webových stránkách www.cezregionum.cz,“ uvedla Jirovcová s tím, že mezi školami nechybí ani ty na Sokolovsku.

Vítězná škola získá 200 tisíc korun na vytvoření nové nebo na modernizaci stávající učebny odborných předmětů nebo laboratoře. „V každém ze sedmi regionů, kde společnost ČEZ působí, dostane grant Oranžová učebna škola s největším počtem hlasů. Tři hlasující mohou vyhrát mininotebook,“ uvedla.

V prvním kole soutěže o Oranžovou učebnu, které proběhlo na jaře tohoto roku, hlasovalo v republice téměř půl milionu lidí pro více než tisíc škol. V prvním kole získalo učebnu celkem 14 škol a ve druhém poputuje nadační příspěvek do dalších 7 vzdělávacích zařízení. Grant na novou učebnu získalo tento rok například Masarykovo gymnázium v Plzni. „Finanční situace na školách je velmi špatná, a proto není možnost školy dostatečně vybavit. Z tohoto důvodu nás zaujala nabídka možného technického vybavení jedné učebny díky grantu Oranžová učebna,“ říká Petra Komprdová, učitelka matematiky a fyziky Masarykova gymnázia v Plzni.

„První kolo hlasování mělo obrovský ohlas, proto jsme se rozhodli rozdělit mezi zájemce dalších sedm finančních příspěvků. Rozhodnutí, která škola si zaslouží Oranžovou učebnu, necháváme opět v rukou veřejnosti. Těší nás, že se můžeme podílet na zlepšování podmínek výuky a na zvýšení atraktivity technických a přírodovědných předmětů u studentů,“ říká Bohdana Horáčková, místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ.

První hlasy u škol na Sokolovsku se objevily například u sokolovské základní školy Běžecká, zaregistrována je třeba i škola v Březové a další.