Nedostatek lůžek pro seniory řeší sokolovská radnice. Čekací doby v sociálních domech jsou pro převážně staré a nemocné až tři roky. Odbor sociálních věcí sokolovské radnice proto navrhl radě města program rozvoje sociálních služeb ve městě a chce podpořit sociální služby, které umožňují setrvání klientů co nejdelší dobu v jejich přirozeném prostředí, a navazující služby.
„Zařízení, které poskytuje sociální služby s pobytem, na území města není,“ informoval místostarosta Zdeněk Berka.
Pobytové služby obecně patří mezi sociální služby s velmi vysokými provozními náklady. Vzhledem k tomu nedoporučuje odbor investovat do budování nového zařízení.
„Pokud by takové zařízení mělo vzniknout, tak město bude podporovat iniciativu a pomůže například s výběrem pozemku či nevyužívaných budov. Záleží na tom, co případný zájemce nabídne za typ služeb. Každá žádost bude posuzována individuálně,“ doplnil Berka.
Tuto iniciativu vítá zakládající členka sdružení dobrovolnic v Sokolově Renata Nečová. „Je to opravdu výborný nápad, podpořit terénní služby. Vážím si každého, kdo je ochoten se o svého nemocného blízkého postarat. Z vlastní zkušenosti vím, jak je to náročné,“ uvedla Nečová. „Také na nás se obracejí lidé s prosbou o pomoc. Zda bychom jako dobrovolnice nepomohly. My na to ale nejsme vybavené,“ doplnila.
Ve velmi blízkém okolí města Sokolova jsou domovy pro seniory a domovy se zvláštním režimem dostupné. Město doporučuje finančně podporovat stávající poskytovatele v Chodově, Kynšperku, Loučkách, Svatavě i Dolním Rychnově.
„Poptávka převyšuje nabídku zhruba dvakrát. Takže je zde prostor pro vznik nových zařízení. Například v Rychnově přistavěli sociální část areálu,“ uvedl Berka.
Také ředitelka posledně jmenovaného zařízení Magdalena Scholzová potvrzuje, že lůžek je i přesto málo. „Máme čtyřicet lůžek. Tato kapacita samozřejmě nestačí. Čekací doby u nás jsou dva až tři roky. Město Sokolov nás podporuje v rámci grantového systému,“ potvrdila Scholzová. „Máme zde klienty, kteří již vyžadují odbornou péči,“ dodala.
Podle jejích slov je více než polovina klientů ze Sokolova. O nedostatku lůžek pro těžce nemocné hovoří i obyvatelé v regionu.
„Snažila jsem se o umístění těžce nemocného manžela. Péči o něj už jsem nezvládala. Když se nám podařilo získat místo, byl v zařízení tři dny a zemřel,“ říká smutně jedna z obyvatelek Sokolova, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.
Další provozovatel zahájil práce na zřízení nového domova pro seniory v Královském Poříčí s kapacitou 60 lůžek. Předpokládané zahájení provozu je ve 3. čtvrtletí roku 2009.