V pořadí již druhou bytovou jednotku využívají bývalí klienti Ústavu sociální péče Sokolík. Ten od poloviny letošního roku změnil název na Domov pro mentálně postižené a jednotlivcům nyní poskytuje služby občanské sdružení Sokolík, spadající přímo pod Karlovarský kraj.
„Naše sdružení vzniklo prvního července letošního roku. Projekt jsme nazvali Chráněné bydlení za zlepšení životních podmínek lidí s mentálním postižením. Naším cílem je právě shánění dalších bytových jednotek a poskytování celodenní péče,“ uvedla předsedkyně sdružení Dagmar Králová.
„Druhý byt jsme převzali měsíc po našem založení. Byl v katastrofálním stavu a město nám dalo možnost jej i odmítnout. Naši klienti ale o něj velmi stáli, a proto si jej dali dohromady svépomocí. Pomáhali jim i klienti, kteří již bydlí v bytové jednotce, kterou nám také město poskytlo,“ doplnila.
Postižení žijí ve věžovém domě v ulici Slavíčkově na sídlišti Michal v bytových jednotkách 2+1 vždy po dvojicích. Všichni se shodují, že by se do ústavu již vrátit nechtěli. „Sice máme také povinnost platit nájem, elektřinu, vaříme si sami večeře, ale máme tady svoje soukromí. V ústavu nás bylo hodně. Sice jsme měli pokojíčky po dvou, ale tady je to lepší,“ pochvaluje si bydlení Tomáš Vlasák, který bytovou jednotku sdílí společně s Janem Křížkem. Také on se v novém bytě cítí dobře. „Učím se vařit. Už umím karbanátky,“ usmíval se Honza.
První byt získali od sokolovské radnice klienti ústavu Roman Beňák a Standa Gabčo na sklonku loňského roku.
„Velkou zásluhu na tom, že máme vlastní byty, má náš bývalý vedoucí ústavu Sokolík Ludvík Kuba. Často na něj vzpomínáme. A chceme mu touto cestou moc a moc poděkovat,“ vzkazují svému bývalému vedoucímu, který se své funkce vzdal ze zdravotních důvodů.