Autobusové nebo železniční zastávky, průchody, ale i samotné budovy se stávají terčem vandalů na Sokolovsku. Nejčastěji se jedná o mladistvé, kteří objekty pomalují. Policie má dokonce speciální tým, složený z kriminalistů a policistů z obvodního oddělení Sokolov–město, který se snaží řádění vandalů a sprejerů zamezit.

Problém s vandaly řeší v Lokti Správa dopravní cesty (SDC) Karlovy Vary. Ta totiž při kontrole zjistila, že neznámí pachatelé poničili přístřešek pro cestující v okolí železniční stanice Loket-předměstí. „Provedeme opravu pomalovaných stěn ihned, jakmile budou vhodné klimatické podmínky. Vše jsme oznámili na policii. Předběžná výše škody činí pět tisíc korun,“ říká ředitel SDC Karlovy Vary František Vlach.

Loketská zastávka se dočká opravy již podruhé. Kompletně totiž byla opravena již v roce 2006. „S problémem, kdy zařízení sloužící cestující veřejnosti kdosi zničí, se bohužel setkáváme velmi často,“ uzavírá Vlach.

Vypátrat vandala, který svými výtvarnými výlevy poničí fasády domů, není nic jednoduchého. Sokolovským policistům se to ale poměrně daří. Před několika dny například odhalili mladíka, který má na svědomí graffiti na sokolovské rozhledně Hard. „Vyslechl si podezření ze spáchání provinění poškozování cizí věci. Teď už si to malování asi rozmyslí,“ uvedla Andrea Kávová, mluvčí sokolovské policie.

Policie nechce přesně popsat, jak se v odhalování sprejerů postupuje. „Kriminalisté si dotyčného vytipují a pak už je to jen o taktice,“ uvedla Kávová. Potvrdila, že pachateli jsou zejména mladiství. „Zřejmě je to pro ně jakýsi adrenalinový sport. Musí si ale uvědomit, že ničí cizí majetek a trest je nemine. Policii se navíc většinu případů podaří objasnit,“ poznamenala mluvčí. A jaký hrozí mladistvým trest? Většinou musí hodiny odstraňovat ze zdí to, co tam nakreslili.