Jednatel státní technické kontroly Tekoso Sokolov Jan Hotěk může dál pracovat jako technik a kontrolovat na lince STK auta určená k technické prohlídce. Odvolací plzeňský krajský soud ve čtvrtek sice uznal Hoťka vinným z ublížení na zdraví za to, že technickou prohlídkou prošlo autu v havarijním stavu, ve kterém se pak kvůli utržení zadní nápravy zranili tři lidé, avšak trest oproti sokolovskému okresnímu soudu zmírnil.

Hotěk tak od soudu odcházel s ročním podmíněným trestem s dvouletým odkladem. Musí také zaplatit zraněným odškodnění ve výši okolo sto sedmdesáti tisíc korun. Zrušil však dvouletý zákaz činnosti.

„Auto neměl pustit do provozu,“ řekl soudce Jiří Šilhavý. Přihlédl k tomu, že Hotěk prováděl až opakovanou kontrolu. „Část viny by tak měl nést první z techniků, který však stíhán nebyl,“ uvedl předseda senátu.

To, že Hoťkovi soud nezakázal dál pracovat jako technik, odůvodnil soudce tím, že Tekoso stejně nemá jako STK fungovat. Zřejmě tak naráží na to, že stanici hrozí kvůli tomuto případu ztráta licence. Oficiálně přitom ještě není známo, zda o ni přijde. Ministerstvo dopravy, které vede s STK správní řízení, ještě nemůže jeho závěr zveřejnit, neboť není kompletně uzavřeno. „Rozhodnutí jsme nicméně vydali. Už se k němu také vyjádřil právní zástupce STK Tekoso. Řízení tak ukončíme v květnu,“ řekl mluvčí Ministerstva dopravy Martin Kupka.

Podle informací Deníku mělo ministerstvo k fungování sokolovské stanice již dříve dlouhodobé výhrady. „Je pravda, že tak vážný případ v republice nepamatujeme,“ uvedl mluvčí.

Jan Hotěk po vyslechnutí verdiktu od soudu rychle odešel. Před soudem uvedl, že si není závady vědom a označil ji za skrytou. Proto ji prý také nezapsal do protokolu o technické prohlídce jako vážnou.

Jiří Drozdík, Miroslava Vejvodová