Sokolovská radnice zahájila první etapu úprav zámeckého parku. Kvůli pracím jsou pro vjezd těžké techniky položeny panely.
„Opravdu to není další část městské cyklostezky,“ vtipkoval sokolovský starosta Karel Jakobec.
Z tohoto důvodu je zhruba do poloviny listopadu omezeno fungování obřadní síně v zámku. Svatby jsou přesouvány do kapucínského kláštera v Sokolově.
„Za stejných podmínek jako v obřadní síni,“ uvedla již dříve sokolovská matrikářka Hana Kokošková.
Rekonstrukce se dočká i historická vstupní brána do zámeckého parku. Radní již vybrali uměleckého kováře, který opravy za 820 tisíc korun provede.
Park přímo v centru Sokolova je pozůstatkem bývalé zámecké zahrady s oborou. Plánované úpravy by proto vstupní části měly vrátit její historickou podobu.
„Chceme sundat stávající vrstvu, která je z asfaltu, a vrátit do těchto míst přírodní kámen. Na bráně chceme nahoře obnovit znaky Nosticů a zrekonstruovat samotné kovové prvky. Po rekonstrukci bude umožněn průchod bočními brankami a naopak budeme zavírat hlavní bránu, aby nezvaní nejezdili až do zámku,“ doplnil sokolovský starosta.
Na letošní opravu vstupu by v následujících letech měly navázat rozsáhlé úpravy celého parku. Jejich součástí má být přitom i vybudování naučné botanické stezky.
„Chceme veškeré komunikace dostat do přírodního kamene, vyměnit osvětlení za nějaké repliky historického, aby to opravdu mělo pěknou atmosféru, a v rámci celého parku potom označit stromy, které jsou významné, dát tam několik velkých tabulí, které na ně budou upozorňovat, a udělat jeden či dva okruhy pro botaniky. Dále chceme zrekonstruovat také jezírka,“ upřesnil Jakobec.