Rekordní zájem mladých lidí zaznamenává v letošním roce Taneční škola Josefa Kábrta v Sokolově. Podle tanečního mistra a zároveň majitele školy je to způsobeno současnými mediálními tanečními akcemi.
„V televizích se letos konaly velké taneční star dance. To je podle mého názoru důsledek takového zájmu,“ předpokládá Kábrt. „Na první taneční, které se konaly v pondělí v podvečer, přišlo do velkého sálu sokolovského městského domu kultury dvě stě lidí ve věku od 15 do 18 let. Z takového zájmu mám velikou radost,“ usmíval se.
Podle Kábrta se daří shánět stejný počet chlapců a dívek. „Chlapců byl vždycky nedostatek. Letos je tomu naopak. Přišly společně i už zadané páry,“ doplnil a zároveň pochválil spolupráci středních škol při shánění nových tanečníků.
„Každý rok chodím po jednotlivých středních školách s nabídkou tanečních kurzů. Největší účast je u studentů gymnázia v Sokolově. Dobrá spolupráce je i se sokolovskou integrovanou střední školou a učilišti,“ říká Kábrt.
Taneční mistr, který školu v Sokolově vede od roku 1954 a v prosinci letošního roku oslaví své osmdesáté narozeniny, chce svou činnost ukončit.
„Tento školní rok pro mne bude pravděpodobně poslední, pokud za sebe seženu zástupce, kterého intenzivně hledám,“ upřesnil.
Kábrt také v pondělí při zahajovacím večeru zavzpomínal na své začátky. „V té době přišlo do tanečních šedesát horníků v uniformách a dvanáct děvčat ze svatavské přádelny. Museli jsme udělat takový rozpis, aby se chlapci v párech vystřídali. Dívky se opravdu měly co otáčet,“ zavzpomínal.
Kromě výuky samotného tance má škola v jednotlivých kurzech i základy společenského chování.
„Ti dnešní mladí lidé to potřebují doslova jako koza drbání,“ vtipkoval. „Máme to rozdělené na teoretickou i praktickou část. Vytvoříme modelovou situaci, kdy páry sedí v restauracích, přijde číšní a ony si objednávají jídlo či pití,“ uvedl.
V příštím týdnu zahajuje Taneční škola Josefa Kábrta výuku tance pro dospělé.