Stovky milionů korun do úspor energií chce investovat sokolovská radnice. Pomocí dotací z Evropské unie chce opravit a zateplit městské budovy. Usiluje rovněž o přestavbu předávacích míst na přívodu páry z elektrárny ČEZ v Tisové.
Rada doporučila zastupitelstvu, aby si město i do budoucna nechalo ve vlastnictví sekundární rozvody tepla ve městě. „Byl tu kdysi návrh od elektrárny, že by je převzala,“ uvedl místostarosta Sokolova Zdeněk Berka.
Město by ale chtělo změnit současný systém 36 předávacích míst, kde se ve výměnících pára z elektrárny mění na rozvod teplé vody, na jediné.
“Technicky by to bylo jednodušší a úspornější řešení, navíc bychom se zbavili trubek na páru, které vedou po městě,“ uvedl Berka. Jen tato investice by ale vyžadovala řádově 200 milionů korun.
Zásadní investice chce ale město uskutečnit i v rámci úspor na objektech města. Zateplit a zmodernizovat se mají školy i hlavní budova městského úřadu. „Vyměnili bychom už téměř nepoužitelná okna, fasádu a topnou soustavu na radnici,“ popsal vedoucí odboru správy majetku města Pavel Beran. „Prioritou je nejen úspora energií, ale i bezpečnost. V budově městského úřadu, ale i některých školách, jsou okna v tak špatném stavu, že hrozí, že na někoho spadnou,“ doplnil.
Odbor správy majetku již vypočítal ušetřené náklady na uniklou tepelnou energii. „Jen samotné vytápění zastaralé budovy radnice přijde ročně asi na 660 tisíc korun. Po zateplení by se mohla ušetřit možná polovina celkových energetických nákladů,“ uvedl Beran.
Město proto chce využít fondů EU, které nabízejí možnost právě do energetických úspor investovat. „Problém ale je, že se podmínky neustále mění,“ uvedl Beran.
Jen oprava budovy radnice by měla stát řádově 75 milionů korun.
Zateplení a energetické úspory na školách v majetku města pak dalších asi 129 milionů korun.