Ačkoliv sociální demokraté krajské volby na plné čáře vyhráli, do koaličních jednání jdou obezřetně. „Volby nám nedaly příliš jednoduchou situaci. Přesto bychom všechny politické dohody chtěli skončit do tří týdnů,“ uvedl Pavel Poc, předseda krajského výkonného výboru ČSSD.

Kromě už vznesených tří požadavků, tedy na transformaci krajské nemocnice na neziskové zdravotnické zařízení, stop privatizaci sociálních služeb v kraji a refundaci poplatků v nemocnicích, na jejichž splnění ČSSD bezpodmínečně trvá, nastínili sociální demokraté i další změny. „Počet uvolněných krajských radních bychom snížili ze čtyř na dva až tři. Čtyři náměstci by měli zůstat,“ sdělil Pavel Poc.

Na dotaz, z čeho by ČSSD hradila nemocniční poplatky, sociální demokraté uvedli, že z krajského rozpočtu. „Vypočetli jsme, že by to přišlo na 16 až 20 milionů ročně. Pochopitelně to znamená důkladnou revizi krajského rozpočtu,“ vysvětlil Tomáš Hybner, člen vyjednávacího týmu ČSSD.

V koaličních vyjednáváních ČSSD nikoho nepreferuje a jednat bude se všemi. „Za osm let jsme v krajské koalici s ODS spoustu věcí pokazili, ale spoustu jsme toho udělali dobře. Voličům jsme ale něco slíbili. Když nás ODS kdysi vzala do hry, tak to bylo ze zcela pragmatických důvodů,“ uvedl Poc na dotaz, zda ODS vrátí dvojí pozvání do krajské koalice.

Podle Josefa Pavla, lídra ODS, je velká koalice ODS s ČSSD možná. „Máme za sebou osm společných let a jednoznačné výsledky v regionu. Já se za ta léta nestydím. Naše nabídka spočívá v lidech, které navrhneme do rady,“ uvedl Pavel. Podle něj nemá ODS se třemi požadavky ČSSD problém, a to ani s transformací nemocnice na neziskové zdravotnické zařízení, ani s refundací poplatků ve zdravotnických zařízeních. Podle Pavla by ODS nešla do koalice s KSČM a vyloučena je spolupráce s Alternativou, konkrétně se senátorem Janem Horníkem.

Ale ani Horník, lídr Alternativy, nemá s požadavky ČSSD v zásadě problém. Připouští však, že by jejich realizace mohla být obtížná. „Souhlasíme s tím, aby hejtmanem byl kandidát z ČSSD, a nevadí nám ani jejich nárok na většinové složení rady,“ reagoval Horník. Alternativa nemá výhrady k zastavení privatizace krajských objektů sociální péče. „Je to však časovaná bomba, a proto se to musí řešit co nejdříve. Nemáme potíž ani s refundací poplatků v krajských zdravotnických zařízeních. Máme ale obavy, že bychom narazili u antimonopolního úřadu. Navíc si nemyslím, že by měly být refundovány poplatky všech pacientů, včetně těch solventnějších,“ uvedl Horník. Problémy nemá ani s neziskovými nemocnicemi.

„Spíše bych ale preferoval novou nemocnici nebo znovurozdělení nemocnic na tři. Podle mě je nyní však nejnutnější řešit akutní podstav sester, nebo se systém zhroutí,“ dodal Horník. Doktoři požadavky ČSSD také neodmítají, striktně však vyloučili spolupráci s ODS.